Wygodny trekking

Oddychające, wodoodporne i lekkie. Idealnie dopasowane i niezawodne. Stworzone do długich górskich wypraw, a nawet do amatorskiej wspinaczki. Takie cechy powinny mieć buty, w których wybieramy się na górską wyprawę. Jak je wybrać?

Wybierając się w góry, należy dokładnie się przygotować i to pod każdym względem. Na dłuższą wędrówkę, ważne jest przygotowanie fizyczne i psychiczne. Należy pamiętać iż góry bywają niebezpieczne, a lekceważenie ich potęgi może prowadzić do wielu nieszczęść. Dodatkowo często zmieniająca się pogoda, szykuje wiele niespodzianek na trasie turysty.
Równie ważne - jak przygotowanie fizyczne i psychiczne - jest właściwe dobranie sprzętu trekkingowego. Oczywiście podstawą są buty i to o nich będzie tu mowa.

Obcasom i tenisówkom wstęp wzbroniony!

Jakie wybrać buty to pytanie nurtuje każdego amatora górskich wypraw, ale nie tylko amatora. Jednak profesjonalista niczego nowego się tutaj nie dowie, bo z założenia szukamy butów w dostępnej cenie na górskie wyprawy dla początkujących.
Na początek należy odpowiedzieć sobie na trzy poniższe pytania:
- na jaką porę roku wybieramy buty?
- na jakie warunki pogodowe się szykujemy?
- oraz jaki rodzaj wyprawy będzie dominujący czy będzie to wędrówka, wspinaczka, przy małym czy dużym wzniosie, czy będziemy wędrować po kamieniach, po piasku, czy przez gęsty las itp.
Gdy odpowiedzieliśmy już sobie na powyższe pytania to w zasadzie, już wiemy czy szukamy butów ocieplonych, sztywnych, wysokich czy może letnich, niższych i z łagodniejszą podeszwą. Ale czy na pewno?

Ocieplane czy może tylko letnie?

W sklepach obuwniczych możemy spotkać buty trekkingowe zarówno na zimę jak i na lato. Oczywiście jest to uzasadnione i jak najbardziej stosowne. Natomiast na początek przygód związanych z wyprawami górskimi, zdecydowanie odradzam zimowe wyprawy np. na Kasprowy Wierch. To nie jest wyprawa dla amatora!
Dla amatora polecam wyprawy w sezonach od później wiosny do wczesnej jesieni i to najlepiej wytyczonymi i tymi łatwiejszymi szlakami. Co oznacza, że na początek buty zimowe chyba odpadają. Należy jednak być przygotowanym na śnieg, błoto czy nawet oblodzony szlak. Dlatego też nasze buty muszą być ciepłe, najlepiej "oddychające" i z jak najmniejszej ilości kawałków materiałów. Ważne, aby ten materiał był lekki i naprawdę dobrej jakości (cordura, miękka skóra).
Kolejny ważny punkt to membrana. Warto wybrać buty właśnie ze specjalną membraną, która nie przepuszcza wody, a odprowadza zbędny pot, kolokwialnie pisząc warto wybrać "te oddychające" (Gore-tex, Sympatex, Dry Line i inne).

Wysokie za kostkę czy niższe i zgrabniejsze?

W tym względzie nie decyduje moda, a bezpieczeństwo kostki. Dlatego najbardziej odpowiednim butem na górskie wędrówki okazuje się but wysoki. Utrzymuje on kostkę w stałej, naturalnej pozycji, co chroni stopę przed kontuzjami. Niestety wysokie buty też mają wady. Jedną z nich jest możliwość obcierania nogi nad jej kostką, jednak tutaj ratują nas skarpety przygotowane specjalne na długie wyprawy.
Buty niskie sprawdzają się nieźle na luźne spacery w niższych i bardziej płaski partiach gór, a w zasadzie najlepiej na płaskich i dobrze udeptanych powierzchniach.
Bez względu na to jaki but wybierzemy i na jaką wędrówkę się udamy, pamiętajmy aby sznurowadła były dobrze zawiązane i zawsze przez wszystkie dziurki i zaczepy przełożone.

Co z podeszwą?

Buty trekingowe powinny dobrze amortyzować każdy krok, a nawet jak to ktoś powiedział "same powinny prowadzić do przodu". Sprawdzając but w sklepie warto trochę w nim pochodzić, poskakać i sprawdzić czy podeszwa nie jest za twarda. Jeżeli jednak jest trochę twarda to zawsze można dołożyć specjalne amortyzujące wkładki (np. firmy Boreal i Chiruca).
Warto jeszcze zwrócić uwagę czy podeszwa jest dobrej jakości. Bez większego zagłębiania się w ten temat, większość butów trekkingowych na rynku, ma napis na podeszwie Vibram i takie właśnie podeszwy polecam. Są one stosunkowo niedrogie, wygodne, trwałe a jakość jest gwarantowana przez jej producenta.

Kilka słów na koniec

Temat butów trekkingowych jest bardzo obszerny i trudno tu opisać wszystkie dostępne produkty z rynku. Jednak przy samym wyborze warto zwrócić uwagę na powyższe opisane punkty, jednak ostateczną decyzję warto podjąć uwzględniają również rodzaj wykonywanej aktywności, jej częstotliwość ale i tak samo ważną wygodę naszych stóp.

Rioter