Święta Katarzyna, świętokrzyskie

Czerwonym szlakiem na Łysicę

Kolejną atrakcją na udany weekend są Góry Świętokrzyskie. Poza łatwą i przyjemną wyprawą na sam ich szczyt, można tam zobaczyć piękne tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Osobom poszukującym ciszy i spokoju proponuję odwiedzić mniej uczęszczane miejsca np. Górę Perzową czy Górę Bukową. Jednak na sam początek weekendu, podczas pierwszego pobytu, proponuję wycieczkę przez pasmo Łysogór.

Najbardziej znanym i najczęściej uczęszczanym szlakiem turystycznym w Górach Świętokrzyskich jest szlak czerwony. Jego podróż można rozpocząć od miejscowości Święta Katarzyna. Już po kilkunastu minutach spaceru, można dotrzeć do szczytu Łysicy (612 m n.p.m), ale na tym jeszcze nie koniec. Cały szlak ma ponad 105 km długości. Moją propozycją jest dalsza wycieczka do miejsca o nazwie Święty Krzyż, znanym jako Łysa Góra, lub Łysiec (595 m n.p.m). Tutaj można zobaczyć Opactwo pobenedyktyńskie, które jest świetnym obiektem do uduchowionych zdjęć.
W drodze z Łysicy na Łysiec zobaczyć można kapliczkę świętego Mikołaja oraz starą Chatę Świętokrzyską.
Proponowana trasa, to tylko 15 kilometrowy wycinek z całego czerwonego szlaku turystycznego (w jedną stronę). Dla spragnionych większego wysiłku proponuje wystartować z innego, dalszego punktu początkowego lub odwiedzić pobliski zamek w Chęcinach.
Tekst: Rioter
Zdjęcia: Fotografia - FOTO.brat.pl

Rioter