Niechorze, zachodniopomorskie

Latarnia na klifie

Nadmorskie miejscowości, wszystkie niby takie same: morze, piasek, sklepy z suwenirami – już nie z pamiątkami, smażalnie mrożonych ryb prosto z Morza Śródziemnego... Niby tak samo, średnio rewelacyjnie, ale rok w roku, plaże są oblegane przez turystów – czasami zmarzniętych i spragnionych słońca. Co robić, gdy pogoda nie sprzyja?

Każda miejscowość nadmorska ma swojego ducha. Aby go poznać, trzeba ją koniecznie zwiedzić.
Kolejną moją propozycją na wyjazd weekendowy (a może i urlopowy) jest miejscowość Niechorze. Ta typowa, nadmorska miejscowość, poza piaszczystą plażą i mnóstwem restauracji ma piękną latarnię morską. Latarnia mieści się na klifie, dlatego też widok z niej na morze i okolice jest przepiękny.
Jadąc do Niechorza nie znajdziemy tutaj jakiś rewelacji, należy raczej nastawić się spokojny wręcz leniwy tryb życia.
Na koniec jednak chciałbym przestrzec osoby nocujące pod namiotem. Pozostawiony na kilka godzin namiot, to dobra partia dla złodzieja – bez względu na miejsce pola namiotowego.
Nadmorska miejscowość wypoczynkowa, która liczy 909 stałych mieszkańców. Położona jest pomiędzy wybrzeżem Bałtyku na północy a jeziorem Liwia Łuża na południu.
We wsi znajdują się latarnia morska, która stoi na wysokim klifie, piaszczyste plaże, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, mały park, w którym znajduje się głaz z tablicą upamiętniającą 27. rocznicę "wyzwolenia" Niechorza, a także remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, ośrodek zdrowia, apteka, kino, urząd pocztowy, przedszkole, szkoła podstawowa, kościół św. Stanisława BM, stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przystanek autobusowy, ośrodki wczasowe, hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, kempingi, pola namiotowe, zespół sportowo-rekreacyjny (boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki oraz korty tenisowe) oraz Obwód Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Więcej: pl.wikipedia.org/wiki/Niechorze
- Latarnia Morska Niechorze
- Ogród przy latarni morskiej
- Stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej
- Zagroda przy ulicy Ludnej 2

Rioter