Squash: wybór rakiety

Kiedy gracz dopiero zaczyna przygodę ze squashem często problemem jest wybór pierwszej rakiety. Wielu graczy jest naprowadzanych na daną rakietę w zależności od tego kogo spytają.

Nawet zawodowi gracze squasha często rekomendują daną rakietę z przyzwyczajenia lub osobistego doświadczenia zamiast pomóc w doborze rakiety odpowiedniej dla początkującej osoby. Ten artykuł mam nadzieję pomoże wam w podjęciu własnej decyzji co do pierwszego sprzętu.

Pierwszą istotną rzeczą z której trzeba zdać sobie sprawę jest fakt, że marka rakiety nie ma znaczenia. Liczy się waga, wyważenie, sztywność ramy i kształt rakiety.

Do dobrze znanych producentów rakiet należą chociażby Dunlop, Prince, Head i Wilson. Każdy z producentów posiada zróżnicowaną ofertę pod względem cenowym. Oczywiście jest więcej producentów i każdy ma swoje plusy oraz minusy. Np. firma Black Knight jest znana ze stosowania naciągów ashaway oraz w pewien sposób powiązanych z tym faktem dużych obszarów mocnego uderzenia na rakiecie.

Istotną rzeczą dla początkującego gracza jest trzymanie się z daleka od rakiet kosztujących poniżej 100-150 zł markowanych jako rakiety dla początkujących. Może się wydawać, że zakup takiej rakiety to dobry pomysł (zwłaszcza, że nie wiemy czy sport w ogóle nam się spodoba) - nic bardziej mylnego! Jakość zakupionej rakiety wpływa bezpośrednio na poziom zadowolenia z gry. Tańsze rakiety zazwyczaj są cięższe. Zważywszy na fakt, że początkujący nie mają tak rozwiniętych ramion jak starsi gracze wbrew logice jest rozpoczęcie z cięższą rakietą. Rozwinięcie prawidłowego uderzenia, nauka uderzenia boastów, dropów i mocnych long linów (wymieniłem kilka nazw podstawowych zagrań w squashu) mocno obciąża ramiona. To z kolei w połączeniu z ciężką rakietą może doprowadzić do wielu frustracji. Jest bardzo trudno kontrolować ciężką rakietę jednocześnie pracując nad odpowiednim zamachem.
Niestety wraz ze zmniejszeniem wagi rośnie cena rakiety. Nie polecam oczywiście od razu zakupu bardzo drogiej rakiety ważącej 120 gram. Rakieta ważąca 140-160 gram jest zazwyczaj wystarczająco lekka dla początkującego. Ceny tych rakiet oscylują zazwyczaj w granicach 150-300 złotych.

Teraz kilka słów o lekkich rakietach. Niestety ich minusem jest kontrola - im rakieta jest lżejsza tym trudniej jest ją kontrolować. Trzeba również wkładać więcej siły w uderzenie. Dlatego też ultra lekkie rakiety nie są również polecane dla początkujących.

Jeżeli chodzi o sztywnośc ramy, wyważenie i kształt są to już kwestie osobistych preferencji. Najlepszym rozwiązaniem jest pożyczenie róznego rodzaju rakiet od znajomych, pogranie nimi i podjęcie decyzji w opraciu o własne odczucia. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o squashu zapraszam na stronę www.squash3miasto.pl - Squash Gdańsk, Gdynia, Sopot.

IGC