Złoty Stok

Podziemny szlak

Każdy odwiedzający Ziemię Kłodzką, ma obowiązek odwiedzić Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Serce Kopalni mieści się aż na 8 piętrze, ale idąc i licząc w dół! To miejsce to atrakcja dla każdego, ale i również źródło informacji o podziemnej pracy.


Bielsko Biała

W drodze na Klimczok...

Góry, górki i pagórki najczęściej kojarzą się z białym szaleństwem. Faktycznie, można się nieźle wyszaleć na ośnieżonych stokach - pod warunkiem, że jest akurat śnieg i temperatura powietrza utrzymuje się przynajmniej przy zerze. Co robić latem? Każdy wie, że góry dostarczają nam ogromną ilość propozycji: wspinaczki, lotnie i paro-lotnie, snowboard na kółkach i wiele innych nie wymagających wysokich nakładów finansowych np. spacer po górach w wygodnych butach, w ciepłym odzieniu i z butelką wody w plecaku.

Przasnysz

Smak adrenaliny!

Skok tandemowy jest idealnym sposobem zapoznania się z przyjemnością swobodnego spadania. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że skoczek nie musi się niczym martwić i przejmować tylko chłonąć doznania związane z opuszczeniem sprawnego samolotu na dużej wysokości.

Stańczyki

Budujemy mosty…

Jest takie miejsce w Polsce, w którym główną atrakcją są mosty. Byłoby to dziwne, gdyby nie fakt, że są to naprawdę wielkie i efektowne mosty. Co prawda nie ma ich za dużo, ale za to robią piorunujące wrażenie. Będąc na mazurach, w krańcach północnej części, należy odwiedzić Stańczyki.

Morsko

Deska i narty: obok Zawiercia

W odległości 14 km od Zawiercia, znajduje się jeden z nielicznych ośrodków narciarskich Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Morsko, bo tak nazywa się ta miejscowość, jest również świetnym punktem wypadowym na wycieczki piesze czy rowerowe po terenach Jury.

Jaworzyna Śląska

W kolejarskim muzeum

Ogrodzony teren Muzeum obejmuje około 2,5 ha, jest miejsce na biwak z zapleczem socjalnym. Na terenie Muzeum można zorganizować piknik lub grilla, a po zabawie, można się przespać w przedziale sypialnym lub salonowym, a na fotoamatorów czeka pokój zwany punktem obserwacyjnym.

Piwniczna Zdrój

Kraina szlaków turystycznych

Na Królewskim Szlaku w Popradzkiej Dolinie, przepięknej krainie Beskidu Sądeckiego przy Słowackiej granicy na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego jest niewielkie uzdrowisko – Piwniczna Zdrój.

Zawoja

U stóp Babiej Góry

…w połowie drogi czeka na nas postój na odpoczynek przy skwierczącym ognisku. Z Hali Krupowej rozpościera się piękny górski widok… - to tylko fragment opisu kolejnej propozycji na weekend. Tym razem zachęcam do wyprawy w okolicy Babiej Góry, a mianowicie do Zawoi.

Bielsko Biała

Kierunek Stefanka i dalej…

Jest taka mała górka, zwana Kozią Górą, inni nazywają ją Stefanką. Bez względu na jej nazwę jest ona świetnym celem górskich spacerów. Ewentualnie może ona stanowić pierwszy punkt postojowy w kilkugodzinnych wyprawach. Zainteresowanych kolejnym aktywnym odpoczynkiem, zapraszam na bielskie Błonia, czyli jedno z wielu ciekawych miejsc w Bielsku-Białej.

Łódź

Z górki do stawu

Grasz w zielone? Gram! Masz zielone? Mam... ale zostawiłem w Łodzi. W ten oto sposób zachęcam do odwiedzenia dwóch interesujących pozycji na mapie Łodzi. Pierwsza z nich to „Rudzka Górka” z góralską bacówką i całorocznym torem saneczkowym. Druga pozycja to Stawy Stefańskiego - znajdują się kilkadziesiąt metrów od bacówki i są świetnym miejscem na romantyczne spacery.

Wambierzyce

Dolnośląska Jerozolima

Wambierzyce - to niewielka miejscowość (ok. 1000 mieszkańców), należąca do gminy Radków, usytuowana malowniczo między trzema wzgórzami, w dolinie potoku Cedron u podnóża Gór Stołowych, oddalona o 21 km na południowy zachód od Kłodzka. W centrum króluje barokowa bazylika z ukoronowaną w 1980 roku XIII wieczną figurką Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Bielsko Biała

Z dzieckiem na minigolfa

Ciekawym pomysłem na rozrywkę na świeżym powietrzu jest gra w minigolfa na bielskich Błoniach. Atrakcja przeznaczona jest głównie dla rodzin z dziećmi, aczkolwiek na polu często gości też starsza młodzież, ciesząca się z zabawy tak samo jak dzieci. Nic w tym dziwnego, gdyż na polu znajduje się 18 dołków z przeszkodami.

Inwałd

Skarby Tutenchamona

Wysoka na 13 metrów i szeroka na 20 metrów Piramida Faraona Tutenchamona to magiczna podróż w czasy starożytnego Egiptu, w spalone słońcem okolice Doliny Królów. Blask bijący od zgromadzonych skarbów poraża swym bogactwem.

Piwniczna Zdrój

Deska i narty: Kokuszka

We wsi Kokuszka niespełna 3 km od rynku w Piwnicznej, jest niewielka stacja narciarska Kokuszka. Prawdopodobnie, to najbardziej przyjazna stacja w Beskidzie Sądeckim, a być może na całym Podhalu, dla rodzin z dziećmi.

Ćmielów

Centrum Porcelany Artystycznej

CPA w Ćmielowie to jedyny taki obiekt w Polsce, gdzie odwiedzający mogą zwiedzić pierwsze w kraju Żywe Muzeum Porcelany, wziąć udział w Warsztatach Ceramicznych, zobaczyć kolekcję wyrobów porcelanowych oraz skosztować najdroższej kawy na świecie.

Kamieniec Ząbkowicki

Zamek Hohenzollernów

Imponujące pod względem rozmachu romantyczne zamczysko powstało z inicjatywy skandalizującej księżnej niderlandzkiej Marianny Luisy Orańskiej, która po odziedziczeniu ogromnego majątku po swojej matce, królowej Wilhelminie, i pomnożeniu go poprzez prestiżowe małżeństwo z synem króla Prus, wybrała Kamieniec jako miejsce dla swej wytęsknionej rodzinnej rezydencji.

Wrocław

Polska stolica krasnali

Jest takie jedno miasto, do którego można się wybrać bez zbędnych przygotowań. Na miejscu znajdziemy gwarantowaną zabawę i piękną zabytkową architekturę. Natomiast w ciągu całego weekendu nie będzie trzeba używać mapy, a wszelkie atrakcje turystyczne dostępne będą na piechotę. Tym miastem jest stolica województwa dolnośląskiego - Wrocław. Zapomniałem dodać, że nocleg można zorganizować bezpośrednio po dotarciu na miejsce lub należy wcześniej odbyć, góra dwie, rozmowy przez telefon.

Borysew

Z dzieckiem do zoo safari

Idealnym pomysłem na weekend z dzieckiem, są odwiedziny w Zoo Safari w Borysewie (koło Poddębic). Każde dziecko, będzie zachwycone z wizyty w świecie zwierząt, a tym bardziej, że niektóre z nich można dotknąć, pogłaskać, a nawet na nich pojeździć.

Meszna

Deska i narty: Kameralnie

Jest takie miejsce w którym czas płynie wolniej. W którym leniwymi krokami idzie się na spacer, a małymi wchodzi pod górę. Miejsce ideale na ucieczkę od miasta, tłumów i pośpiechu. Miejsce z piękną, górską panoramą.

Chałupy

Nauka z siłą wiatru!

Chałupy to mała miejscowość mieszcząca się na Mierzei Helskiej, kilka kilometrów za Władysławowem. Chałupy, to również wiele pól namiotowych położonych przy samej Zatoce Puckiej. Na każdym polu znajdziemy świetnie przygotowane zaplecze do windsurfingu. Nie ma co ukrywać, że położenie pól namiotowych, pod względem nauki pływania lub szaleństwa na desce jest wręcz idealne.

Huba

Wieś nieznana

Huba leży na południowych stokach Kotelnicy w paśmie Gorców. Liczy sobie 40 domów, z czego kilka nie jest zamieszkiwanych przez stałych mieszkańców. Na stałe zamieszkuje tu niewiele ponad 100 osób. Ulokowana wysoko w górach, obecnie ma niepowtarzalną i rozległą panoramę.

Ojców

Najmniejszy Park Narodowy

Kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa, znajduje się najmniejszy park narodowy w Polsce. Nie oznacza to jednak, że jest on gorszy od innych. Odwiedzając Ojców na weekend, odnajdziemy wiele atrakcji, które występują w największych parkach narodowych. Dodatkowo w parku znajduje się spora liczna różnych gatunków fauny i flory. Jedak najważniejsze jest to, że weekend w Ojcowskim Parku Narodowym, to weekend zdecydowanie aktywny.

Ustroń

Natura z niespodzianką

Świetnym pomysłem na weekend z dzieckiem lub nawet gromadką dzieci jest Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. Na terenie ogrodzonym i strzeżonym, można spotkać spacerującego jelenia, posłuchać bajek w „szafach grających”. A gdy dzieciom będzie mało, to można je zostawić na placu zabaw, aby wyszalały się do ostatniego tchu. Do parku najlepiej wybrać się podczas słonecznego weekendu, gdyż położony jest on w gęstym lesie.

Gniewino

Spoko Oko!

"Kaszubskie Oko" koło Gniewina to jeden z najbardziej nowatorskich kompleksów rekreacyjno-turystycznych na Pomorzu. Całość ukształtowano w formie oka, co najlepiej widać z lotu ptaka (patrz zumi.pl). Obiektem, przyciągającym najwięcej turystów jest Wieża Widokowa – źrenica.

Łódź

Rowerem po wzniesieniach

Spędzają weekend w Łodzi lub jego okolicach zapraszam na wycieczkę rowerową do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Zgodnie z powiedzeniem „cudze chwalicie swego nie znacie”, okazuje się, że na szlaku poza licznymi tabliczkami wskazującymi drogę i kicającymi zającami nie spotkamy zbyt wielu innych cyklistów.

Kamieńsk

Deska i narty: W centrum...

Góra Kamieńsk to sztuczne wzgórze, powstałe jako zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Dokładna jej wysokości to 386 m. n.p.m. i jest to najwyższe wzniesienie w centralnej Polsce. Miejsce bardzo lubiane przez miłośników białego szaleństwa z centralnej Polski – szczególnie na weekend gdy za oknem widać śnieg!

Katowice

Park inny niż wszystkie

Wiosna, lato, jesień, zima... - pora roku nie ma znaczenia jeżeli wybieramy się do parku, a tym bardziej jeżeli w tym parku mamy zoo, planetarium, wesołe miasteczko, park linowy i wiele, wiele innych atrakcji.

Władysławowo

Zabawa całą dobę

Słynie ze sportu i z dobrej zabawy. Mówią, że to najlepsze miejsce na szalony weekend. Dniem i nocą tętni życiem. W ciągu dnia na plaży odbywają się zawody piłki plażowej czy plażowe piłki nożnej, a w ciągu nocy plaża zmienia się w dyskotekę.

Sztabin

Spływ tratwami

Tratwa biebrzańska w niczym nie przypomina tratwy na Dunajcu. Posiada ona na swojej platformie sypialnię, jadalnię, taras widokowy i nie tylko. Pozwala na wypłynięcie w kilkudniowy rejs leniwą Biebrzą. Turyści mogę obcować z dziewiczą przyrodą w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Bory

Malownicza agroturystyka

Morenowe wzgórza, czyste jeziora, gęste lasy, malownicze łąki, pola i zagubione wśród nich agroturystyczne osady. Ten malowniczy krajobraz kojarzy się z ziemią bytowską, leżącą w zachodniej części, do której zaprasza nie tylko cisza i spokój, ale i aktywny wypoczynek.

Piwniczna Zdrój

Żółtym i czerwonym szlakiem

Piękna, malownicza, królowa szlaków turystycznych, a na dodatek cicha i spokojna. Niewielkie uzdrowisko, i raj dla górołazów. Miejsce w którym można posłuchać szumu strumyka i śpiewu ptaków. Taka jest właśnie Piwniczna i jej okolice.

Sieradz

Już cykliczne Dni Sieradza

Przez jeden tydzień w roku, całe miasto zamienia się w szereg cyklicznych imprez. Na każdym kroku można spotkać bawiącą się młodzież i nie tylko, bo Dni Sieradza to również szereg spotkań kulturalnych. Wiele osób ten czas spędza bardzo aktywnie np. uczestnicząc w imprezach sportowych. Jednak chyba wszyscy zawsze czekają do samego końca na darmowy i najgłośniejszy koncert kończący to święto. W roku 2008 będzie to koncert zespołu Wilki.

Piwniczna Zdrój

Deska i narty: Wierchomla

W gminie Piwniczna Zdrój, w odległości ok. 10 km od jej centrum z znajduje się stacja narciarska "Wierchomla Kraina Sniegu i Nart". Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w rozwój turystyki w tym regionie, stacja ta stała się narciarskim eldoradem dla całych rodzin.

Łódź

Na zdrowie!

Podobno Łódź jest nudna jak flaki z olejem, a „na wyspach Bergamutach podobno jest kot w butach... jest słoń z trąbami dwiema I tylko... wysp tych nie ma”. A Łódź jest i tylko Ci, którzy tu nie byli, tak mówią. Wystarczy odrobina chęci, aby udać się do miejsca, w którym można wybierać między ogrodem botanicznym, zoologicznym, dużym parkiem czy stałym lunaparkiem. To wszystko znajdziemy w Parku Zdrowie.

Słowacja: Stara Lubovnia

Zamek i skansen

Słowacja, północno-wschodnia części regionu Spisz, skała wapienna, a na niej wznosi się Zamek Lubovnia. To on jest celem naszej kolejnej wyprawy. To nie wszystko, bo obok znajduje się Muzeum Architektury Ludowej, a w nim chłopskie domy, kościół, warsztat, młyn wodny…

Szwecja, Karlskrona

10 w skali Beauforta

Wiatr we włosach, piasek we włosach, sól we włosach... a to wszystko tylko odrobinka wspomnień z niesamowitej podróży przez Morze Bałtyckie z Polski do Szwecji. Podczas podróży zobaczymy piękne widoki otwartej przestrzeni, spędzimy mile czas bawiąc się na promie, grając w kasynie, posmakujemy tańszego niż na lądzie alkoholu i jakby smaczniejszego.

Częstochowa

Dla ciała i duszy

Rocznie odwiedza ją ponad 4 miliony turystów i pątników. W sezonie pielgrzymkowym mieszkańcy uciekają z miasta, a Ci, co pozostają unikają jazdy samochodem w okolicach centrum. Mowa tutaj o Częstochowie, znanej głownie dzięki Jasnej Górze i pielgrzymkom. Jednak to nie wszystko.

Susiec

Szlak Szumów na Roztoczu

Gmina Susiec położona jest na wyżynnym terenie Roztocza Środkowego. Ze względu na dużą ilość szlaków turystycznych i skupionych na jej terenie atrakcji przyrodniczych należy do najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez turystów.

Szczyrk

Deska i narty: Czyrna Solisko

Długie i liczne trasy narciarsko-snowboardowe. Dobrze skomunikowane wyciągi. Częściowo oświetlone, dobrze naśnieżone i ratrakowane trasy. Tak w kilku słowach można ocenić stok dla zaawansowanych miłośników białego szaleństwa.

Ogrodzieniec

W tajemniczych ruinach zamku

Właścicielem zamku jest Biała Dama. Nocami biega tutaj Czarny Pies z ognistymi oczami. W zamku mieszczą się mroczne i potężne siły. To wszystko jest tutaj jeśli mamy wobraźnię i wierzymy w opowiadania, jednak na pewno w Podzamczu znajdziemy ruiny pięknego zamku z XIV wieku.

Chrzanów

Odkryj zapomniany powiat

Jest takie miejsce w Polsce, które wydaje się być zupełnie zapomniane. Jednak poznając je bliżej, dostrzegamy wiele ciekawych i unikalnych miejsc skupionych na tak niewielkim obszarze. Właśnie takim miejscem, które chce być ponownie odkryte jest powiat Chrzanowski.

Oświęcim

Lekcja szokującej historii

Muzeum obozu Auschwitz to symbol masowej zagłady, terroru i niszczycielskiego systemu Trzeciej Rzeszy. Jest to również miejsce pamięci i zadumy, w którym każdy z niedowierzaniem pyta "dlaczego". Słowa Zofii Nałkowskiej "Ludzie ludziom zgotowali ten los" w delikatny sposób określają tragedię, jaka miała miejsce na ziemi polskiej.

Niechorze

Latarnia na klifie

Nadmorskie miejscowości, wszystkie niby takie same: morze, piasek, sklepy z suwenirami – już nie z pamiątkami, smażalnie mrożonych ryb prosto z Morza Śródziemnego... Niby tak samo, średnio rewelacyjnie, ale rok w roku, plaże są oblegane przez turystów – czasami zmarzniętych i spragnionych słońca. Co robić, gdy pogoda nie sprzyja?

Białka Tatrzańska

Wypoczynek w górach

Białka Tatrzańska od zawsze była miejscowością popularną wśród turystów, miała oczywiście swoje wzloty i upadki, ale w latach dziewięćdziesiątych podniosła się i wypiękniała. Mieszkańcy Białki zadbali o infrastrukturę turystyczną i reklamę walorów krajobrazowych ich wsi.

Mniszek

Spływy kajakowe

Na spływ kajakowy namówiła mnie koleżanka. Początkowo trochę się wahałam, w końcu jak do tej pory kajaki widziałam tylko w telewizji, ale potem pomyślałam: „przecież to tylko weekend, blisko od Krakowa, raz kozie śmierć!”

Złoty Stok

Podziemny szlak

Każdy odwiedzający Ziemię Kłodzką, ma obowiązek odwiedzić Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Serce Kopalni mieści się aż na 8 piętrze, ale idąc i licząc w dół! To miejsce to atrakcja dla każdego, ale i również źródło informacji o podziemnej pracy.

Szczyrk

Z głową w chmurach!

Aktywny górski wypoczynek, dla amatorów pieszych wycieczek, to kolejna propozycja dla weekendowiczów. Tym razem zapraszam do Szczyrku. Miejscowość ta, oprócz pięknych gór ma w sobie niesamowity górski klimat. Moim zdaniem, to właśnie tutaj zaczyna się prawdziwe pasmo górskie.

Piwniczna Zdrój

Deska i narty: Sucha Dolina

Piwniczna Zdrój to niewielkie uzdrowisko położone w Beskidzie Sądeckim na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Miejscowość tą polecamy dla ceniących piękno przyrody, ciszę, spokój oraz aktywny wypoczynek. Zimą Piwniczna to prawdziwy raj dla narciarzy.

Czechy, Praga

Prawie jak Paryż

Praga, znana też jako mały Paryż. I jak przystało na mały Paryż, to i musi być mała wieża Eiffla – i jest. Rozkwit Pragi przypada na XIV wiek, a to czas panowania Karola IV. To właśnie z tego okresu pochodzi większość budowli. W późniejszych stuleciach, miasto przeżyło tragiczne wydarzenia. Natomiast później, bo w wieku XIX, miasto postanowiono upiększyć na wzór Paryża, i na szczęście tak pozostało do dziś.

Mielno

Gorące rytmy na całego!

Piaszczysta plaża, nocne dyskoteki, konkursy, kabarety, wesołe miasteczko, przedwojenne pensjonaty i mnóstwo innych atrakcji turystycznych. Jest to szczątkowy opis Mielna, następnej nadmorskiej miejscowości, w której mimo niepogody można się świetnie bawić - nie tylko przez weekend.

Kazimierz Dolny

Na każdą porę roku

Podobno Kazimierz Dolny jest piękny o każdej porze roku. Być może...

Zgniłe Błoto

W leśnym klimacie

Zalew, las i wiejski klimat - to moim zdaniem największe zalety ośrodka wypoczynkowego, który położony jest kilkanaście kilometrów od Łodzi. Szczególnie warto tam się wybrać w okresie od wiosny do późnej jesieni.

Święta Katarzyna

Czerwonym szlakiem na Łysicę

Kolejną atrakcją na udany weekend są Góry Świętokrzyskie. Poza łatwą i przyjemną wyprawą na sam ich szczyt, można tam zobaczyć piękne tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Osobom poszukującym ciszy i spokoju proponuję odwiedzić mniej uczęszczane miejsca np. Górę Perzową czy Górę Bukową. Jednak na sam początek weekendu, podczas pierwszego pobytu, proponuję wycieczkę przez pasmo Łysogór.

Pszczyna

W muzeum zamkowym...

Aby poruszyć własną renesansową wyobraźnię, która czai się w naszej głowie, trzeba koniecznie wybrać się do Pszczyny. W miejscowości tej znajduję się piękny, dwupiętrowy zamek, z 48 ha parkiem. Jednak nie tylko zespół zamkowo-parkowy jest jedyną atrakcją. Pszczyna kryje w sobie też wiele innych walorów turystycznych.

Kraków

Wawel i hejnał

To miasto zna każdy, albo każdy zna, chociaż hejnał grany z wieży Kościoła Mariackiego, lub ziejącego ogniem smoka wawelskiego. A już na pewno każdy zapalony internauta wie, że na Rynku Głównym w Krakowie udostępniony jest bezpłatny Internet bezprzewodowy.

Ustroń

Po linach jak Tarzan

Sunąć po linie między przepaścią, skakać z wysokości i w locie chwytać się gałęzi, aby po chwili ponownie skakać z drzewa na drzewo, a potem wspinać się po stromych skałach, nad rwącym potokiem... Każdy z Nas kiedyś marzył o taki przygodach. Ja też, a teraz część moich dziecięcych marzeń zostało spełnionych. Park linowy w Ustroniu to naprawdę rewelacyjny pomysł na weekend - dla każdego.

Zwierzyniec

Raj dla oczu i zapach żywicy

Proponuję wypad na Roztocze. Najlepiej na cały urlop, ale gdy brak czasu - dobre i kilka dni. Świetnym miejscem wypadowym na roztoczańskie szlaki jest Zwierzyniec - zielone miasteczko na skraju Roztoczańskiego Parku Narodowego. Spędziłam tam kilka sierpniowych dni i chcę podzielić się wrażeniami.

Bielsko Biała

Nocne zwiedzanie i imprezowanie

Bielsko Biała to miasto, w którym po zmroku podświetlane są zabytki. Na ulicach pojawiają się ludzie spragnieni rozrywek, w klubach zaczyna robić się tłoczno, pizzerie grzeją swoje piece, a w kawiarniach mieli się nonstop kawę.

Zgierz

Park linowy

Sporo atrakcji linowych, 10 metrów nad ziemią, to kolejny pomysł na atrakcyjny wypad. Tym razem propozycja padła na park linowy położony w centrum Zgierza (koło Łodzi). W parku znajdują się 3 trasy, 49 atrakcji, w sumie 523 metrów wiszących atrakcji.

Inwałd

Park Miniatur „Świat Marzeń”

Podróże po świecie, odkrywanie ciekawych zakątków świata i ich zabytków a jednocześnie dobra zabawa to marzenie wielu osób. Nie trzeba daleko jechać by je spełnić. W Inwałdzie (województwo małopolskie), niewielkiej miejscowości położonej w odległości 10 km od Wadowic w stronę Bielska, znajduje się Park Miniatur „Świat Marzeń”.

Słowacja, Liptowski Mikulas

Słowacka regeneracja

Najlepszą kuracją na przemęczony codziennością ludzki organizm jest weekendowy wypad za polsko-słowacką granicę naszego kraju. Miejsce docelowe naszej wycieczki to Aquapark Tatralandia znajdująca się na północy Słowacji, 2 km przed Liptowskim Mikulaszem. Największą zaletą tego miejsca jest możliwość odwiedzania go w każdej dogodnej dla nas chwili przez okrągły rok.

Kościelisko

Wzdłuż leniwego potoku

Spacer w towarzystwie szumu leniwie płynącego potoku, dookoła śpiew ptaków, w tle otaczająca górska panorama. To tylko kilka zalet, które zapraszają do Doliny Kościeliska i jej uroków, jakimi może nas ugościć. Naszą wędrówkę możemy rozpocząć w centrum tej małej miejscowości, gdzie jeszcze przed jej rozpoczęciem można się posilić w jednej z wielu karczm. Jeśli nie mamy ochoty na typowo lokalne potrawy jakimi są kwaśnica, pierogi z bryndzą, to możemy zamówić grzane wino z dolewką soku malinowego. Ono z pewnością nas rozgrzeje i doda nam wigoru na pełną atrakcji, pieszą podróż.

Łódź

Do zwiedzania i na zakupy

Na weekend do Łodzi...? Tak, to nie jest pomyłka! Weekend w tym młodym mieście może być tak samo atrakcyjny, jak i w każdym innym. Tym razem proponuję pozwiedzać liczne zabytki Łodzi, a w dalszej kolejność można zapoznać się z najnowszym „nabytkiem” Łodzi - czyli Manufakturą.

Francja, Paryż

La romantique...

Paryż to nie tylko stolica Francji, a jej serce. To jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast Europy. Dla osób zapracowanych i nie posiadających zbyt dużo wolnego czasu, polecam to miasto na wypad weekendowy – rzecz jasna – samolotem.

Zakopane

Widoki, że hej!

Powyżej wysokości naszego wzroku mienią się korony drzew, skąpane we wszystkich odcieniach żółci i zieleni. Pod nogami leżą szarobure kamienie: małe, duże, okrągłe, nieforemne. Co chwilę jeden z nich spotyka się z odważnie stąpającą podeszwą twardego buta. W uszach gra ptasie radio wszystkimi swoimi kanałami naraz. W oddali słychać szumiący potok, leniwie płynący kamienistą doliną rzeki. W głowie wędrują myśli i zachwyty. Tuż za drzewami dumnie wędruje niedźwiedź, wraz z kompanami leśnymi. Nad drzewami widać wysokie, majestatyczne szczyty tatrzańskie. Wszystkie oplecione miękkimi białymi chmurami...

Paczków

Tajemniczy klimat dawnych dziejów

Od niepamiętnych czasów Paczków nazywany jest „Polskim Carcassonne”, a to z uwagi na znakomicie zachowany pierścień murów obronnych, które okalają jego centrum. Miasto idealnie zachowało swój historyczny charakter i kusi turystów wieloma świetnie zachowanymi zabytkami oraz przepełnionym średniowieczną tajemniczością klimatem.

Gdańsk

Miasto w pigułce

Gdańsk, to miasto, które należy odwiedzać systematycznie - przynajmniej raz na jakiś czas. Będąc już na miejscu, koniecznie trzeba pospacerować romantycznymi uliczkami starówki, wstępując przynajmniej na kawę do jednej z wielu kameralnych kawiarenek.

Korbielów

Deska i narty: Pilsko

Pilsko, jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów snowboardowo-narciarskich w kraju, znajduje się w Korbielowie. Położony jest on najwyżej w Polsce, tuż po Kasprowym Wierchu. U jego stóp znajduje się narciarska miejscowość...

Ślesin

Odcięci od świata

Jest w Polsce takie miejsce, gdzie człowiek staje się elementem składowym otaczającej przyrody. W tym miejscu obce jest słowo "łazienka", wystarczy kran z zimną wodą. Luksusem staje się prosty wychodek. W zamian za to, każdego poranka zamiast budzika słychać piękny śpiew ptaków, a promienie słoneczne zaglądają do namiotu przez korony drzew. Nie straszna jest tutaj pajęczyna czy zimna, poranna rosa. Tutaj to po prostu atrakcja.

Janów Podlaski

Dla wszystkich, którzy kochają konie

Janów Podlaski słynie z najstarszej w Polsce stadniny koni arabskich i znanych w świecie aukcji koni. Nie każdy jednak wie, że jest to miejsce wymarzone na weekendowy wypoczynek. Stadninę odwiedzić można nie tylko w dniu pokazów, ale zawsze, gdy mamy na to ochotę. Wstęp na teren stadniny jest bezpłatny.

Szczyrk

Deska i narty: Nauka jazdy

Wybierając miejsce do zimowych zabaw, można trafić na strome stoki, czasami niebezpieczne i nieodpowiednie do posiadanych umiejętności. Tym razem przedstawiam idealny stok do nauki jazdy. Jest nim Biały Krzyż.

Warszawa

Na zielono i z apetytem

Zapytawszy, co zwiedzać w stolicy Polski, każdy odpowie, że Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza czy Pałac Kultury i Nauki. W dalszej kolejności pytań o Warszawę, można usłyszeć o Wilanowie i Łazienkach Królewskich. Ja, indywidualista, postaram się pokazać Warszawę troszeczkę z innej strony.

Maurzyce

Krok w przeszłość

W małej miejscowości o nazwie Maurzyce (tuż obok Łowicza), możemy zobaczyć piękny skansen, w którym zgromadzono około 40 obiektów z XIX i początków XX wieku. Spacerując po skansenie i zaglądając w każdy zakamarek, mamy wrażenie, ze przenieśliśmy się w czasie, i za chwile natkniemy się na jakiegoś mieszkańca przepięknych zabytkowych gospodarstw.

Wisła

Deska i narty: Jawornik, Soszów

Jawornik to dynamicznie rozwijająca się dzielnica Wisły, dawniej znana jako osiedle góralskie. W obecnych czasach jest głównie wypoczynkową częścią Wisły, odwiedzaną przez sporą liczbę turystów. Jedną z jej głównych atrakcji, jest Stacja Narciarska Soszów.

Borki

Czy lepsze od Majorki?

Sława pozostała, świetność przeminęła, jednak mimo to, chciałbym Was zaprosić na kolejny wypad weekendowy - tym razem do Borek. Miejscowość ta położona jest przy Zalewie Sulejowskim, w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego. W samych Borkach nie ma co szukać cywilizacji - i dobrze. Za to znajdziemy bardzo ładne lasy. Niestety ogromny minus dla Borek to straszny bałagan i brak rozwiniętego zaplecza sportowego. Mam wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał na początku lat '90.

Wisła

Basenowe SPA

W przypadku kiepskiej pogody, zmęczenia, czy naszego złego samopoczucia, polecam wybrać się na weekend do Hotelu Gołębiewskiego w Wiśle. Zanim jednak pomyślisz sobie, że za drogo, i zrezygnujesz nawet z dalszego czytania, to wytrwaj jeszcze trochę, a przekonasz się, że zachowano w nim odpowiedni stosunek jakości do ceny.

Ogrodzieniec

Park miniaturowych zamków

Zapraszamy wszystkich Państwa do odwiedzenia „Parku Zamków Jurajskich” w miniaturze! Park znajduje się w miejscowości Podzamcze, tuż u stóp malowniczo położonych ruin Zamku Ogrodzienieckiego, na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Sztabin

Dookoła „centrum Europy”

Jak wypocząć na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego? Nic prostszego, należy zaklepać sobie pobyt w jednej z kwater agroturystycznych, a następnie wybrać się na kilkudniową wycieczkę rowerową, oferowaną przez gospodarstwa agroturystyczne Doliny Górnej Biebrzy.

Góra Kamieńsk

Narty, snowboard, sanki...

Pewnie nie każdy wie, że w centralnej Polsce jest takie miejsce, gdzie w sezonie zimowym można pojeździć na nartach czy snowbordzie, a w sezonie letnim na całorocznym torze saneczkowym, czy wytyczonych szlakach rowerowych. Najciekawsze jest to, że to wszystko mieści się na górze o wysokości prawie 400 m n.p.m, kilkadziesiąt kilometrów od Łodzi.

Czechy, Adrszpach

Skalne Miasto

Skalne Miasto w Adrszpachu (Czechy) stanowi przepiękny turystyczny szlak okrężny (Wielka Petla) mający długość 3,5 km. Na jego przejście należy zarezerwować około trzy godziny. Formy skalne, które spotykamy na trasie, w większości posiadają nazwy (oznakowane na miejscu strzałkami).

Bochnia

Kopalnia możliwości

Kopalnia Soli Bochnia po blisko ośmiu wiekach eksploatacji przypomina niezwykłe podziemne miasto. Zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami.

Rząsawa

Atrakcje Wawrzkowizny

W sąsiedztwie Bełchatowa, tuż za miejscowością Rząsawa, znajduje się ośrodek sportu i rekreacji „Wawrzkowizna”. Główne jego atuty to piękne tereny leśne, akweny wodne wraz z plażą i przystanią, stadnina koni, park linowy oraz boiska do gier zespołowych.

Stasikówka

Deska i narty: Na początek...

Stasikówka to mała miejscowość położona wzdłuż drogi łączącej Poronin z Bukowiną Tatrzańską oraz przejściem granicznym na Łysej Polanie. W miejscowości tej znajduje się liczna baza noclegowa głownie w domach w stylu góralskim oraz w formie agroturystyki.