Białka Tatrzańska, małopolskie

Wypoczynek w górach

Białka Tatrzańska od zawsze była miejscowością popularną wśród turystów, miała oczywiście swoje wzloty i upadki, ale w latach dziewięćdziesiątych podniosła się i wypiękniała. Mieszkańcy Białki zadbali o infrastrukturę turystyczną i reklamę walorów krajobrazowych ich wsi.

Dzięki czemu Białka zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników. Nic w tym dziwnego, to jedno z niewielu miejsc o tak atrakcyjnym położeniu w pełni wykorzystujących cały swój potencjał.

Białka jest doskonałą bazą wypadową do wypraw w wysokie Tatry, co przysparza jej zwolenników wśród wielbicieli turystyki wysokogórskiej, a dla osób ceniących sobie nieco mniej ekstremalny wypoczynek i dla całych rodzin, nawet tych z małymi dziećmi znajdzie się tutaj mnóstwo atrakcji w samej miejscowości i w pobliskiej okolicy.

Walory turystyczne Białki Tatrzańskiej

Wyobraźcie sobie czystą i zadbaną wieś, z zabudową w niemal czystym stylu góralskim malowniczo ułożoną wzdłuż doliny rzeki Białki, jednej z najpiękniejszych i najczystszych górskich rzek w naszym kraju. Z okien domów, w których znajdziecie nocleg będziecie możecie podziwiać i wysokie Tatry i Gorce, do Zakopanego dotrzecie w pół godziny samochodem a do Nowego Targu możecie nawet przejść się na piechotę. To oczywiście nie wszystko. Okoliczne szlaki doskonale nadają się do wędrówek pieszych i rowerowych, przez okoliczne wierchy prowadzi Wierchowa Droga nazywana też Drogą Królewską, gdzie ponoć okoliczni górale wykazali się w obronie Jana Kazimierza, polskiego Króla uciekającego przed Szwedami. Jeśli atrakcje samej Białki okażą się niewystarczające możecie wyruszyć w Tatry polskie i na Słowację, szybko dotrzecie stąd nawet do Czorsztyna i w okolice Zamku w Niedzicy, na którym podobno straszy.

Pamiętajcie też, że Białka Tatrzańska ma dosyć długą historię, bo jej powstanie datuje się na wiek XVII, a górale dbają o tradycje, będąc przy tym doskonałymi bajarzami – popytajcie o historię i tradycje Białki a Wolicie wypoczynek nieco ekstremalny?

Białka Tatrzańska słynie przełomem Białki – rzeki, która w pobliżu wsi ma swój przełom, utworzono tam park krajobrazowy. To tytułem wstępu – wiecie zapewne, że jednym ze sportów uznawanych za ekstremalne jest kajakarstwo górskie, a rzeka Białka to raj dla kajakarzy.

W okolicy działa sporo ośrodków organizujących spływy, które nie tylko podnoszą poziom adrenaliny, ale też dostarczają wyjątkowych wrażeń wizualnych. Jak na górską rzekę przystało Białka ma wartki nurt, kamieniste koryto, a brzegi porośnięte lasem. Woda jest na tyle czysta, że zaobserwujecie w niej nawet pstrągi. W okolicach Białki Tatrzańskiej rzeka tworzy zaś kąpieliska – miejsca idealne dla orzeźwiających górskich kąpieli.

Turystyka w Białce – podsumowanie

Baza noclegowa w Białce jest bardzo rozbudowana i doskonale zorganizowana, do dyspozycji turystów są i pensjonaty i prywatne kwatery. Noclegi w sezonie lepiej jest rezerwować z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. W lecie możecie poruszać się po okolicach pieszo bądź rowerem, w zimie można uprawiać turystykę pieszą, ale … aż szkoda nie wykorzystać miejscowej infrastruktury narciarskiej – Białka Tatrzańska jest jednym z niekwestionowanych liderów!

Przebywając w Białce, albo w jej okolicach nie zapomnijcie o Drodze Królewskiej, szlaku prowadzącym przez Wierchy: Koszarków, Jankulakowski, Wysoki, Kustwański i Kotelnicę. Na Kotelnicy i Bani znajdziecie doskonale przygotowane stoki narciarskie z wyciągami, kolejkami i całą niezbędną otoczką.
Pamiętajcie też, żeby zarezerwować nocleg w domu lub pensjonacie utrzymanym w stylu góralskim, najlepiej w takim budynku, w którym dominuje drewno!

Autor tekstu: Ania Majewska
Autor zdjęć: Wypoczynek ”U Sorosa”

Źródło: Wypoczynek w górach: Białka Tatrzańska

IGC