Chrzanów, małopolskie

Odkryj zapomniany powiat

Jest takie miejsce w Polsce, które wydaje się być zupełnie zapomniane. Jednak poznając je bliżej, dostrzegamy wiele ciekawych i unikalnych miejsc skupionych na tak niewielkim obszarze. Właśnie takim miejscem, które chce być ponownie odkryte jest powiat Chrzanowski.

Tym razem jednak, Powiat Chrzanowski chce być znany nie tylko z tradycji przemysłowych, sięgających wielu stuleci, a raczej z miejsc ciekawych turystycznie.
Na każdego, kto zdecyduje się poświęcić nam kilka dni, czeka szeroka gama możliwości spędzania czasu wolnego.
Natura przekazała w użytkowanie mieszkańcom Powiatu Chrzanowskiego prawdziwe skarby: przepiękny jurajski krajobraz, pełen wzgórz i skałek - Ostaniec Triasowy w Bolęcinie, „dzikie” i gęste lasy Puszczy Dulowskiej, tajemnice „Skalnego Serca” planety w postaci licznych kamieniołomów i odkrywek skalnych, kilka kropel czystej wody, jak zalewy Chechło, Balaton czy Skowronek.
Niewiarygodnym wydaje się fakt, że Powiat Chrzanowski posiada tak wiele różnorodnych elementów Natury.

Przez wiele stuleci, człowiek użytkował te skarby na własny użytek, bogacąc się, budując domy, świątynie, pałace i zamki. Wiele z nich można jeszcze zobaczyć i odkryć schowaną w ich wnętrzach historię tego terenu. A była ona bardzo ciekawa. Począwszy od zasiedlenia, terenu obecnego Powiatu przez ludy azjatyckie, nazwane później Cabanami, przez historię przemysłu z pierwszą fabryką lokomotyw w Polsce – FABLOK w Chrzanowie, kopalnictwo węgla i rud na terenie Trzebini, Chrzanowa i Libiąża, burzliwą historię polskiego kościoła katolickiego – zamek biskupów krakowskich Lipowiec w Babicach, życia mieszczan i chłopów – Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, po historię rodów szlacheckich związanych z budowaniem polskiej państwowości – Pałac Florkiewiczów w Młoszowej czy ruiny Pałacu Szembeków w Porębie Żegoty.

Dla całej Małopolski i Polski bardzo ważny jest kult Matki Boskiej. Nieczęsto zdarza się, aby jeden powiat posiadał na swoim terenie aż dwa Sanktuaria Maryjne: w Płokach i Trzebini. Dodatkowo o czystość duszy dbają ojcowie Bernardyni z Alwerni chwaląc się swoim dziedzictwem w postaci obrazu słynącego z łask bożych Ecce Homo – Oto Człowiek.

Szymon PCIT