Bielsko Biała, śląskie

W drodze na Klimczok...

Góry, górki i pagórki najczęściej kojarzą się z białym szaleństwem. Faktycznie, można się nieźle wyszaleć na ośnieżonych stokach - pod warunkiem, że jest akurat śnieg i temperatura powietrza utrzymuje się przynajmniej przy zerze. Co robić latem? Każdy wie, że góry dostarczają nam ogromną ilość propozycji: wspinaczki, lotnie i paro-lotnie, snowboard na kółkach i wiele innych nie wymagających wysokich nakładów finansowych np. spacer po górach w wygodnych butach, w ciepłym odzieniu i z butelką wody w plecaku.

Bielsko-Biała to idealne miejsce, aby rozpocząć przygodę z górami Beskidu Śląskiego. Propozycji, co, jak zwiedzać jest tak dużo, że nie wiem, od czego zacząć. Wydaje mi się, że dobrym początkiem będzie wycieczka rozpoczynająca się w miejscowości Bystra (miejscowość znajduje się w drodze z Bielska-Biała do Szczyrku) do szczytu Klimczok (1117 m n.p.m.). Do tego miejsca można dojechać autobusem miejskim lub samochodem – polecam parking w lub przed ośrodku MAGNUS na ul. Fałata 222. Czas przejścia od ośrodka do Klimczoka to około 2-3 godziny. Przy samym szczycie znajduje się schronisko, w którym można lekko się posilić, napić grzańca, czy herbatki z prądem (byle bez przesady, bo nawet taka wycieczka to nie żarty). Po lekkim posiłku i odpoczynku proponuję udać się w stronę Szyndzielni leżącej u podnóża góry Kamienicy. Po około półtora-godzinnej wędrówce znajdziemy się już u celu. Tutaj również znajduje się dobre miejsce na odpoczynek. Dla strudzonych wędrowników polecam zjazd z góry na dół Koleją Linową Szyndzielnia. Podczas zjazdu można podziwiać panoramę miasta jak i piękne górskie widoki. Natomiast dla bardziej wprawionych polecam spacer na dolną stację kolejki.
Dla zmotoryzowanych, na koniec pozostaje jeszcze tylko udać się po samochód, który został w Bystrej. Do wyboru mamy taxi lub autobus miejski. Na nogach? Nie polecam, gdyż jest to około 15 km....
Klimczok (dawniej również Klimczak) (1117 m n.p.m.) - szczyt górski w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Przebiega przezeń granica administracyjna Bielska-Białej i stąd szczyt Klimczoka jest najwyższym punktem tego miasta.

Szyndzielnia (dawniej również Szędzielnia; niem. Kamitzerplatte - od nazwy niemieckiej leżącej o podnóża góry Kamienicy, spotykane również Kamnitzerplatte; 1026 m. n.p.m.) - szczyt Beskidu Śląskiego, północne ramię Klimczoka, usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki w granicach administracyjnych miasta Bielsko-Biała, porośnięty lasami bukowymi z domieszką drzew iglastych - świerków i jodeł. Na stoku tzw. Małego Gronia stanowisko modrzewi.
Szyndzielnia znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Pod szczytem, na wysokości 1001 m n.p.m, znajduje się duże schronisko turystyczne wybudowane w roku 1897 przez organizację Beskidenverein. Jest to pierwsze schronisko w Beskidzie Śląskim i polskich Beskidach, rozbudowane w latach 1954-1957. Obok schroniska - niewielki ogród botaniczny oraz węzeł szlaków pieszych, którymi dotrzeć można m.i. do: Wapienicy, Olszówki, Bystrej, Szczyrku, Brennej, Jaworza oraz na Klimczok, Błatnią, Kozią Górę. Od roku 1953 pod szczyt dociera kolej gondolowa - gruntownie zmodernizowana w latach 1994-1995. I. Piesze szlaki turystyczne - Szyndzelnia:
- czerwony z Cygańskiego Lasu (dawniej zwanego Parkiem Ludowym) w Bielsku - Białej przez Dębowiec - 2,5 godz.
- żółty z Bielska-Białej przez Kozią Górę - 2,5 godz.
- żółty z Olszówki Górnej przez Dębowiec - 2 godz.
- żółty z Wapienicy - 1,5 godz.
- czerwony z Klimczoka - 45 min.

II. Piesze szlaki turystyczne – Klimczok:
- niebieski ze Szczyrku Centrum przez Podmagure - 1,45 godz.
- niebieski z Bystrej przez Magure - 1,45 godz.
- zielony ze Szczyrku Centrum Szczyrk Biła - 1,45 godz.
- żółty z Błatniej przez Stołów - 1,45 godz.
- czerwony z Przełęczy Karkoszczonka - 1 godz.
- czerwony z Szyndzielni - 30 min.
- żółty czerwony z Wapienicy przez Szyndzielnię - 2h

Rioter