Katowice, śląskie

Park inny niż wszystkie

Wiosna, lato, jesień, zima... - pora roku nie ma znaczenia jeżeli wybieramy się do parku, a tym bardziej jeżeli w tym parku mamy zoo, planetarium, wesołe miasteczko, park linowy i wiele, wiele innych atrakcji.

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku to bardzo niezwykły park. To miejsce spotkań mieszkańców Katowic, Chorzowa, Siemianowic Śląskich i wielu innych niezwykłych ludzi. Co ich wszystkich łączy? Przede wszystkim to, iż zamiast siedzieć przed telewizorem wybierają czas spędzony na świeżym powietrzu, jednocześnie inwestując we własne zdrowie. Zresztą nic w tym dziwnego, gdy ma się taki piękny i ogromny park pod własnym nosem.
Spacerując po parku, zastanawiałem się, którą część parku chciałbym Wam polecić. Jednak to nie taka prosta sprawa. Postanowiłem opisać tylko kilka pozycji, które - mam nadzieję - zachęcą Was do długiego spaceru, joggingu czy całodziennego pobytu w parku.

Górnośląski Park Etnograficzny

Park etnograficzny, popularnie nazywany skansenem, to jedna z kulturowych atrakcji parku. To muzeum na otwartej przestrzeni i na świeżym powietrzu. Na jego terenie znajdują się tradycyjne, drewniane chaty, głównie pochodzące z XIX wieku.
W muzeum zostało odtworzone budownictwo ludowe pochodzące z podregionów Górnego Śląska: m.in. zagrody, kapliczki, spichlerze, wiatrak, karczmę.

Ceny biletów wstępu: 4 zł ulgowy, 6 zł normalny.

Śląski Ogród Zoologiczny

Ogród zoologiczny to frajda dla każdego. Mnóstwo zwierzaków, to mnóstwo radości głównie z podpatrywania ich życia i z uderzających podobieństw do zachowań ludzkich... a może i odwrotnie.
Dużą atrakcją jest Skalna Kotlina Dinozaurów, w której można pooglądać skamieniałe dinozaury (jak nazwa wskazuje), ale największą atrakcją (szczególnie dla najmłodszych) jest tzw. mini-ZOO. To miejsce, w którym najmłodsi goście ZOO mogą pogłaskać i pokarmić domowe gatunki zwierząt - m.in. świnki morskie, króliki, kuce, kozy, owce... a nad bezpieczeństwem dzieci i zwierząt czuwają pracownicy ZOO.

Ceny biletów wstępu: 6 zł ulgowy, 12 zł normalny, 30 zł bilet rodzinny.

Wesołe miasteczko

Lunapark w WPKiW, to jedna z największych atrakcji śląska. To również wesołe miasteczko, które jako pierwsze w Polsce posiadało w swojej ofercie rollercoaster. Ale to już przeszłość, teraz największą atrakcją jest wieża swobodnego spadania.
Poza głównymi atrakcjami, właśnie takimi jak wieża swobodnego spadania, rollercoster czy Duża Gwiazda (największy w Polsce diabelski młyn), znajdziemy tam też beczkę śmiechu, gabinet krzywych luster oraz wiele innych atrakcji.
Ponieważ sam lunapark jest dość spory, to już na samym wejściu każdy otrzymuje mapę atrakcji.

Ceny biletów wstępu (tzw. karnety):
- od poniedziałku do piątku - 40 zł
- w weekendy - 50 zł
- dla osób powyżej 60. roku życia - 20 zł (codziennie)
W cenie biletu wliczony jest dostęp do wszystkich atrakcji - bez ograniczeń.

Dodatkowo na terenie parku znajdują się:
- Planetarium,
- Stadion Śląski,
- Hala Wystaw Kapelusz,
- Paintball Park,
- Galeria Rzeźby Śląskiej,
- rosarium,
- kąpielisko "Fala",
- park linowy,
- korty tenisowe,
- kolejka szynowa,
- przystań,
- ścieżki rowerowe, biegowe i spacerowe.

Rioter