Inwałd, małopolskie

Skarby Tutenchamona

Wysoka na 13 metrów i szeroka na 20 metrów Piramida Faraona Tutenchamona to magiczna podróż w czasy starożytnego Egiptu, w spalone słońcem okolice Doliny Królów. Blask bijący od zgromadzonych skarbów poraża swym bogactwem.

Piramida Tutenchamona to nowo otwarta atrakcja w Parku Miniatur Świat Marzeń w Inwałdzie. Jej budowa trwała prawie rok. Pracowało przy niej aż trzydzieści osób. I to nie tylko Polaków, ale przede wszystkim egipskich artystów, którzy wykonali kilkadziesiąt replik skarbów odnalezionych przy Faraonie Tutenchamonie. Jaką tajemnicę kryje wnętrze zagadkowej piramidy?
- Odtworzyliśmy główną komorę grobową Faraona Tutenchamona w skali 1:1. Ściany ozdobiono polichromią, czyli malowidłami, które według wierzeń starożytnych Egipcjan, miały pomóc zmarłemu w przejściu do Państwa Umarłych. Wszystkie freski wykonano temperą na pomalowanym na żółto gipsowym podkładzie - zachęca do odwiedzin Agnieszka Bylica, manager ds. marketingu.

W nowo otwartej piramidzie można podziwiać repliki skarbów, które zostały znalezione w Grobowcu Faraona Tutenchamona.
Jednym z najcenniejszych skarbów jest Złoty Tron. Fotel został wykonany z drewna obłożonego złotą i srebrną blachą, a dodatkowo inkrustowany jest kolorowym szkłem, półszlachetnymi kamieniami i fajansem. Złota Maska - maska grobowa Tutenchamona - jest najpiękniejszym dziełem egipskiej metaloplastyki. Przenośny posąg Anubisa przedstawia naturalnej wielkości zwierzę, które leży na skrzyni w kształcie kaplicy. Trzy łoża pogrzebowe z bokami w kształcie Bogini Mehet, Mehet Uret i Bogini Ammut. Każde z łóż Tutenchamona pełniło określone funkcje. W Grobowcu znajdują się również posągi, między innymi Bogini Selkis, Tutenchamona na grzbiecie pantery, Tutenchamona na trawie z papirusu oraz wiele przedmiotów codziennego użytku - potrójna lampa wyrzeźbiona w bloku kalcytu, podgłówek wyrzeźbiony w kości słoniowej, hebanowy zestaw do gry, alabastrowa waza, sandały, rydwan Tutenchamona.
Oryginalne skarby znajdują się w Muzeum Egipskim w Kairze.

- Mamy nadzieję, że otwierając Grobowiec nie ściągniemy klątwy Faraona – śmieje się Agnieszka Bylica.

W Parku Miniatur Świat Marzeń w Inwałdzie można odbyć podróż w każdy zakątek świata – nie tylko do Egiptu, ale również do Włoch, Grecji, Chin czy Francji. A to wszystko możliwe jest w ciągu jednego dnia.

Park Miniatur Świat Marzeń zlokalizowany jest w małej miejscowości Inwałd w województwie małopolskim, 6 km od Andrychowa i 6 km od Wadowic. Ponad 50 miniatur najwspanialszych budowli świata, usytuowanych jest na powierzchni aż 45.000 m2. Można podziwiać tu między innymi Koloseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Wieżę Eiffla, Mur Chiński, Operę w Sydney czy Akropol. Wszystkie budowle powstały w skali 1:25. Wyjątek stanowi Bazylika i Plac św. Piotra wykonane w skali 1:15 oraz kompleks wenecki* - Bazylika św. Marka, Plac św. Marka i Dzwonnica św. Marka - wykonany w skali 1:10.

Czas spędzony w Parku Miniatur uprzyjemniają atrakcje lunaparkowe – Koło Młyńskie, Pirat, Autoscooter, Rollercoaster, Rwąca Rzeka, Symulator, Pirat Show, Kino 5D Max, Wystawa Tutenchamona, Egipt Horror Show, Zielony Labirynt, Zjeżdżalnia, Małpi Gaj.

Restauracja Bajkowy Zamek* oraz punkty gastronomiczne kuszą zapachem wspaniałych przysmaków. Z tarasu widokowego znajdującego się nad Restauracją Bajkowy Zamek można podziwiać panoramę Parku Miniatur oraz zachwycać się urzekającymi widokami na okolicę.

W punktach pamiątkowych można kupić upominki, które staną się symbolem zagranicznych wojaży.

AgaJura