Czechy, Adrszpach

Skalne Miasto

Skalne Miasto w Adrszpachu (Czechy) stanowi przepiękny turystyczny szlak okrężny (Wielka Petla) mający długość 3,5 km. Na jego przejście należy zarezerwować około trzy godziny. Formy skalne, które spotykamy na trasie, w większości posiadają nazwy (oznakowane na miejscu strzałkami).

Niektóre z nazw wywodzą się z tradycji pierwszych wypraw w skały w dawnych czasach – Kochankowie, Głowa Cukru, Dzban, Brama Gotycka, Słoniowy Rynek, Wieża Elżbiety, Ząb, Wielka Panorama i inne. Pozostałe pochodzą z czasów współczesnych. Wszystkie nazwy łączy jedno – nawiązują do podobieństwa form skalnych do konkretnych kształtów i obrazów. Spacerując po skalnym mieście, uruchamiamy własną fantazję i nadajemy wymyślone przez siebie nazwy oglądanym skałom i głazom. Spacer ten pozostawia w naszych umysłach niesamowite wrażenia.
Wejście kosztuje 55 koron (około 8 zł). Korony można wymienić na miejscu. Można również dobrze i tanio zjeść. Polecam zapiekany „SYR”.Toaleta i parking również płatne.
Wejście do Skalnego Miasta prowadzi przez dwie kasy biletowe – pierwsza znajduje się obok Centrum Informacyjnego koło przystanku kolejowego, druga prowadzi z parkingu obok hotelu „Skalni mesto i stawu”. Za kasami biletowymi obie trasy się łączą doprowadzając nas do pierwszej skały Dzban, a pozostałe musicie już obejrzeć sami...
Skały Adrszpasko-Cieplickie (czes. Adršpašsko-Teplické skály lub Adršpašskoteplické skály) - masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina), na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Cieplice nad Metują (czes. Teplice nad Metují) oraz wsi Adrszpach (czes. Adršpach). Masyw zbudowany jest z górnokredowych piaskowców. Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie "Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály". Tereny te stanowią znaną atrakcję turystyczną. Miasta skalne znajdujące się w masywie są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Przez długie lata wiedza o skalnych miastach, leżących w okolicach Teplic nad Metují i Adrszpachu, była stosunkowo niewielka. Okoliczni mieszkańcy szukali w nich schronienia, kiedy czuli się zagrożeni w swych domostwach. Dopiero około roku 1700 z sąsiedniego Śląska zaczęli przybywać do Adrszpachu pierwsi pionierzy turystyki. Najstarszy wizerunek Skał Adrszpaskich pochodzi z roku 1739.
Wiele znaczących postaci historycznych miało okazję podziwiać Skalne Miasto w Adrszpachu i Teplicach. Między innymi królowa pruska Luiza, król polski i elektor saski Fryderyk August, Anton hrabia Szpork z Kuksu, cesarz Józef II, cesarz austriacki Karol I, Johann Wolfgang Goethe i wielu innych.
W roku 1824 wśród skał wybuchł wielki pożar lasu trwający kilka tygodni, który zniszczył prawie całą roślinność leśną. Dopiero wówczas skalne labirynty stały się bardziej dostępne, a właściciele tych ziem rozpoczęli budowanie pierwszej sieci szlaków turystycznych w Adrszpachu

mama