Kraków, małopolskie

Wawel i hejnał

To miasto zna każdy, albo każdy zna, chociaż hejnał grany z wieży Kościoła Mariackiego, lub ziejącego ogniem smoka wawelskiego. A już na pewno każdy zapalony internauta wie, że na Rynku Głównym w Krakowie udostępniony jest bezpłatny Internet bezprzewodowy.

Kraków to stare miasto idące w parze razem z postępem techniki. To miasto młodych i ambitnych studentów, a jednocześnie pełnych leniwych kawiarni i długich, nocnych rozmów.
Wybierając się do Krakowa na weekend, koniecznie trzeba odwiedzić Rynek Główny. Pierwszy raz w ciągu dnia, a następnie po zmroku. Kryje on w sobie niepowtarzalne klimaty. Kraków to również miasto na każdą porę roku.

Na rynku i tuż obok
Głównym miejscem spotkań młodszych i starszych, jest rynek starego miasta. W samym sercu Krakowa, w niezliczonej liczbie kawiarni, pijalni czekolad czy herbaciarni, spędzają każdą wolną chwilę zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Naprawdę warto zatrzymać się na ciepły trunek ze słodkim ciastkiem.
Na Rynku Głównym poza towarzyskim relaksem, można spotkać Adama Mickiewicza - oczywiście chodzi o jego pomnik. W samym środku rynku znajdują się sukiennice, niegdyś to właśnie tu odbywał się handel, a teraz znajduje się tam Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby. Handlarze przenieśli się tuż obok sukiennic i sprzedają teraz kwiaty, pamiątki i inną drobnicę.
Na jednym z rogów rynku (każdy zauważy w którym) stoi Kościół Mariacki, a w nim znany na cały świat gotycki ołtarz Wita Stwosza. Ołtarz otwierany jest przed godziną 12.
Również na rynku najlepiej jest posłuchać hejnału granego w cztery strony świata i kończącego się w połowie taktu - na cześć hejnalisty, który został zabity, gdy ostrzegał miasto przed najazdem Tatarów.
Na szczęście Kraków to nie tylko Rynek Główny. Równie ciekawymi miejscami do zwiedzania są boczne uliczki. Idąc ulicą Floriańską można zobaczyć Bramę Floriańską i Barbakan - kiedyś miejsce obronne dla artylerii. W odległosci ok. 150 metrów, przy ul. Św. Jana, znajduje się Muzeum Czartoryskich - jedno z najstarszych w Polsce. W muzeum można zobaczyć m.in. jedno z dzieł Leonarda da Vinci czy Rembrandta.

Wawel i smok ziejący ogniem
Kolejnym ważnym punktem na mapie turysty jest Wawel. Od rynku, można do niego dojść ul. Grodzką. Na Wawelu znajduje się zamek królewski i katedra. Do Zamku Wawelskiego wchodzi się przez brukowaną bramę, a następnie przez renesansowy dziedziniec. Z dziedzińca - niegdyś miejsca królewskich uroczystości - można wejść do królewskich komnat, apartamentów czy do zbrojowni lub skarbca.
Ciekawym miejscem na Wawelu, a raczej tuż pod, jest Smocza Jama. Według legendy mieszkał w niej potwór, który pożerał prawie wszystko. Smoka pokonał swoim sprytem Szewczyk Dratewka - znany wszystkim dzieciom. Ciekawostką jest, że według historyków, owa jama była miejscem zamieszkania najbiedniejszego społeczeństwa wawelskiego.
Bez względuna to, jak było naprawdę, tuż obok jamy stoi dumnie smok, który co pewien czas zieje prawdziwym ogniem.

Oppidum Judaeorum (Kazimierz)
Przy końcu XV wieku obok Krakowa powstało żydowskie miasto wygnańców. Było to miasto z odrębną kulturą, pięknymi budowlami. Kazimierz - bo tak obecnie nazywa się ta dzielnica Krakowa - dorównywała a nawet niektórzy mówią, że przewyższała Kraków pod względem piękna i swoistego klimatu.
Dziś niewiele tam pozostało z tego uroku. Jednak koniecznie trzeba odwiedzić i tą część Krakowa.
Do Kazimierza można dojść ul. Stradomską (z okolic Zamku Wawelskiego) lub np. ul. Sienną a następnie Starowiślną (z Rynku Głównego).
Tuż przy ul. Miodowej znajduje się Synagoga Tempel. Obok niej stoi Synagoga Remuh oraz Izaka, a przy ulicy Dajwór - Stara Synagoga.
Interesującymi miejscami są jeszcze: dawna rytualna rzeźnia i kościoły: Bożego Ciała, św Katarzyny oraz Na Skałce. Wszystkie te miejsca należy koniecznie zobaczyć.

Rioter