Szczyrk, śląskie

Deska i narty: Nauka jazdy

Wybierając miejsce do zimowych zabaw, można trafić na strome stoki, czasami niebezpieczne i nieodpowiednie do posiadanych umiejętności. Tym razem przedstawiam idealny stok do nauki jazdy. Jest nim Biały Krzyż.

Biały Krzyż zwany też jako Salmopol umiejscowiony jest na granicy Szczyrku z Wisłą. Nazwa jego pochodzi od położenia na Przełęczy Salmopolskiej. I to dzięki temu położeniu, można tutaj liczyć na śnieg od końca listopada, do połowy kwietnia. Jednak najlepsze warunki narciarskie panują tutaj od połowy stycznia do końca lutego.
W początkowym okresie zimowym można spotkać się tutaj, z zamarzniętymi taflami lodu, przykrytymi lekkim puszystym śniegiem - co znacznie utrudnia naukę jazdy, a przy upadku jest wyjątkowo bolesne. Dlatego też zachęcamy odwiedzać ten stok w okresie od stycznia do końca lutego - gdy jest on najlepiej dostosowany przez matkę naturę do treningu praktycznego.
Położony tutaj stok (północny), jest bardzo łagodny i wyjątkowo szeroki. Polecanych jest on dla najmłodszych narciarzy i snowobordzistów, oraz dla osób początkujących. Łagodny jego spad powoduje, że jazda po nim jest niezwykle przyjemna i spokojna.
Na stoku spotkać można wielu instruktorów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą.
Po praktycznym treningu można udać się na sąsiedni stok (zachodni) w celu dalszego treningu. Ten stok jest bardziej stromy – jednak zdecydowanie jest to ciągle trasa dla początkujących.

Informacje:

Adres:
Wyciąg Narciarski – Biały Krzyż,
ul. Grabowa, 43-370 Szczyrk.
Dojazd główną drogą ze Szczyrku do Wisły. Stacja narciarska znajduje się na szczycie Przełęczy Salmopolskiej.

Telefony:
- Biały Krzyż: (33) 817-93-02,
- Harnaś: (33) 817-99-00,
- Bartuś: (33) 855-36-56, 0-605-384-021.

Trasy/wyciąg:
- wyciąg orczykowy Biały Krzyż (stok północny) - długość 250 m, minimalna różnica wzniesień – stok bardzo łagodny, trasa usytuowana wzdłuż wyciągu, trasa łatwa - dla początkujących (wspólna z trasą od wyciągu Bartuś)
- wyciąg talerzykowy Bartuś (stok północny) - długość 230 m, minimalna różnica wzniesień – stok bardzo łagodny, trasa usytuowana wzdłuż wyciągu, trasa łatwa - dla początkujących (wspólna z trasą od wyciągu Biały Krzyż)
- wyciąg orczykowy Harnaś (stok zachodni) - długość 180 m, trasa usytuowana wzdłuż wyciągu, trasa dla średnio-zaawansowanych

Ceny:
Koszt jednego wjazdu to ok. 1 zł.
Przy zakupie 10 wjazdów w karnecie, jeden dodatkowy otrzymuje się gratis.

Inne:
Na miejscu znajduje się płatny parking (opłata powyżej godziny wynosi 5 zł). Stok czynny jest do godzin późno wieczornych. Nartostrady utrzymują 2 ratraki. Stok jest oświetlony, a z głośników słychać muzykę. Przy wyciągu znajduje się restauracja, bar, pensjonat, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego oraz szkółka z wieloma instruktorami. Na stoku nie dyżurują ratownicy GOPR. Do udzielania pierwszej pomocy przeszkoleni są właściciele wyciągów. Istnieje możliwość noclegu przy stacji - orientacyjny koszt to 30 zł za osobę.

Rioter