Ślesin, wielkopolskie

Odcięci od świata

Jest w Polsce takie miejsce, gdzie człowiek staje się elementem składowym otaczającej przyrody. W tym miejscu obce jest słowo "łazienka", wystarczy kran z zimną wodą. Luksusem staje się prosty wychodek. W zamian za to, każdego poranka zamiast budzika słychać piękny śpiew ptaków, a promienie słoneczne zaglądają do namiotu przez korony drzew. Nie straszna jest tutaj pajęczyna czy zimna, poranna rosa. Tutaj to po prostu atrakcja.

Tyma razem chciałbym Wam polecić miejsce inne niż wszystkie, jest to mała miejscowość Ślesin koło Konina. Miejscowość sama w sobie nie jest zwykła małą mieściną. Jednak otaczające ją lasy i jezioro wprawia przebywających w niesamowity nastrój. W Ślesińskim lesie znajdziemy wiele pól do biwakowania, nie ma co liczyć jednak na jakikolwiek standard. W ciągu dnia, atrakcję zapewnia nam jezioro oraz możliwość popływania na rowerkach wodnych, kajakach, statku czy jachcie. Gdy znudzi nam się woda można udać się na spacer w głąb pięknego lasu, lub wybrać się na wycieczkę na tamę. Ślesin to również rewelacyjne miejsce na wycieczki rowerowe dla mało-zaawansowanych kolarzy. Z pewnością bezludne drogi piaskowe jak i asfaltowe doprowadzą wszystkich w wybrane miejsce. Ślesin to miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie konińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ślesin. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. konińskiego. Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 3077 mieszkańców. * V w. p.n.e. według legendy prasłowiański ród Szleszy zakłada na terenie dzisiejszego Ślesina osadę,
* 1231 pierwsza wzmianka o miejscowości w dokumencie księcia Konrada, który w tymże roku nadał wieś biskupom poznańskim w zamian za zaciągnięte długi, w ich posiadaniu była do końca XVIII w.
* 1358 otrzymanie średzkich praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego, biskup poznański Jan Teczyński uhonorował wtedy miasto herbem Dulicz. Pozwoliło to na gospodarczy rozwój młodego miasteczka, gdzie mieszkańcy prowadzili handel m.in.: owcami, wołami i trzodą chlewną z niemieckimi kupcami. Odbywały sie tu 8 razy w roku jarmarki połączone ze spędem bydła.
* od 1579 używana jest obecna nazwa miasta,
* 1793 miasto pod zaborem pruskim,
* 1807 miast w Księstwie Warszawskim,
* 1815 w Królestwie Polskim,
* 1870 utrata praw miejskich,
* 1921 odzyskanie praw miejskich.

Specjalizacją tego obszaru była hodowla gęsi, które jak mówi legenda - "podkuwano", czyli stado przeganiano przez smołę i rozsypane pierze. W okolicach wytworzyła się tzw. kmina ochweśnicka, żargon zapożyczony od skulskich malarzy tworzących obrazy kultu maryjnego- Ochweśnicy (od żargonowego "ochweśnik"- obraźnik, malarz obrazów religijnych, z czasem sprzedawca). Tego żargonu używano także w Krotoszynie. W Ślesinie używano jej między innymi wśród wędrownych handlarzy. Do dziś w Ślesinie i pobliskim Skulsku (http://www.skulsk.pl/) utrzymała się tradycja posługiwania tym żargonem, o czym można się czasami przekonać na okolicznych targach i jarmarkach.
* neogotycki kościół parafialny z II połowy XIX wieku,
* klasycystyczny łuk triumfalny na cześć Napoleona z 1812 r. na przesmyku między jeziorami,
* pomnik ku czci Polaków rozstrzelanych przez Niemców w 1939,
* czyste i ciepłe (podgrzewane przez elektrownię w Pątnowie) Jezioro Ślesińskie,
* Jezioro Mikorzyńskie,
* Kanał Ślesiński,
* Posąg smoka-strażnika Parku w Ślesinie
* Park w Ślesinie
* W oberży "Pod kulawą gęsią" wiele obrazów i zdjęć z dawnych czasów Ślesinianów

Rioter