Ogrodzieniec, śląskie

Park miniaturowych zamków

Zapraszamy wszystkich Państwa do odwiedzenia „Parku Zamków Jurajskich” w miniaturze! Park znajduje się w miejscowości Podzamcze, tuż u stóp malowniczo położonych ruin Zamku Ogrodzienieckiego, na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

W "Parku Zamków Jurajskich" zobaczą Państwo Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25 rozciągający się od Krakowa, aż po Częstochowę. Makiety zamków i warowni odtworzone zostały zgodnie z prawdą historyczną, a samo wykonanie makiet poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania i opracowywania dokumentacji historycznej. Obiekty prezentowane w Parku Miniatur, umieszczone są w otwartej przestrzeni, oprócz samych budowli odtworzone zostało także interesujące ukształtowanie terenu Jury. Malownicze doliny i kaniony o spadzistych stokach oraz urwiste skalne ściany, na których usadowione są zamki.

W Parku Miniatur można także zobaczyć repliki maszyn oblężniczych z okresu średniowiecza m. in. katapultę miotającą pociski, balistę – rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz – efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę. Dzięki tym urządzeniom wojennym można poznać metody walk zbrojnych, prowadzonych w XIV, XV i XVI wieku.

Zapraszamy do odwiedzenia Ogrodzieńca, gdyż teraz ta malownicza miejscowość będzie w swojej ofercie miała nie tylko wspaniale zachowane ruiny Zamku Ogrodzienieckiego, Gród Królewski na Górze Birów, ale także opisany wcześniej Park Miniatur Zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

park-ogrodzieniec