Słowacja: Stara Lubovnia

Zamek i skansen

Słowacja, północno-wschodnia części regionu Spisz, skała wapienna, a na niej wznosi się Zamek Lubovnia. To on jest celem naszej kolejnej wyprawy. To nie wszystko, bo obok znajduje się Muzeum Architektury Ludowej, a w nim chłopskie domy, kościół, warsztat, młyn wodny…

Kolejną wycieczkę, którą mogę polecić (z czystym sumieniem) jest wyprawa do najstarszej miejscowości obecnego Spisza. Stara Lubovnia położona jest na wysokości 545 m n.p.m., w dolinie rzeki Poprad. Miasto liczy sobie około 16 tysięcy mieszkańców. Samo miasto jest jak każde inne, ma coś w sobie oryginalnego, ale i są też elementy niczym nie wyróżniające się. I o tym sobie daruję.
Głównym celem wycieczki do Starej Lubovni jest Zamek Lubovnia i Muzeum Architektury Ludowej, znane jako ludowy skansen.

Zamek Lubovnia

Zamek jak to zamek, duży, ciekawy i warty zwiedzania. Został zniszczony i odrestaurowany, a teraz jest ciekawą atrakcją turystyczną. Przed wejściem na jego teren znajduje się tablica informacyjna z skróconą historią zamku:
„Zamek pograniczny, wzniesiony w latach 1301 – 1308, strzegł szlaków handlowych do Polski. Pierwsza pisana wzmianka o nim pochodzi z 1311 roku. W latacha 1412 – 1772 był siedzibą polskich starostów, którzy administrowali zastawem króla Zygmunta Luksemburczyka. Po pożarze w 1553 roku przebudowano go w stylu renesansowym, później barokowym. Po 1772 zamek popadł w ruinę. Po 1883 roku częściowo odrestaurowała go rodzina Zamoyskich.”

Skansen

Przy zamku, na otwartej przestrzeni znajduje się Muzeum Architektury Ludowej. W skład muzeum wchodzą zabudowania wiejskie, pochodzące z okolicznych wsi. Zabudowa ta wraz z zamkiem tworzy niesamowity ludowo-wiejski klimat, oraz niepowtarzalną scenerię. Poza tym sama okolica jest przepełniona naturalnymi pejzażami.
W skład wiejskiej osady, wkomponowano 25 drewnianych zabudowań. Znajdziemy tutaj chłopskie domy ukazujące tradycyjną kulturę tego rejonu, zabudowania gospodarcze, prezentujące codzienne pracowite życie. Duże wrażenie robi na odwiedzających kościółek greckokatolicki, ale i również ciekawa jest szkoła, młyn wodny czy warsztat kowalski.

Cennik i godziny otwarcia

W sezonie letnim od maja do września, zamek i skansen można zwiedzać od 9 do 18 (ostatnie wejścia do 17). Natomiast w sezonie zimowym - od października do kwietnia – zamek dostępny jest do zwiedzania od 10 do 15 (ostatnie wejście do 14), z wyjątkiem poniedziałków (zamek jest wtedy zamknięty).
Wejście do zamku kosztuje 2 euro (dzieci i studenci do 19 lat), oraz 4 euro dla dorosłych. Do skansenu odpowiednio 1 lub 2 euro. Dostępne są też bilety łączone z dodatkową zniżką 0,5 lub 1 euro, oraz bilety rodzinne: 4,5 euro za sam skansen, 9 euro za zamek oraz 11 euro za bilet łączony.

Rioter