Zawoja, małopolskie

U stóp Babiej Góry

…w połowie drogi czeka na nas postój na odpoczynek przy skwierczącym ognisku. Z Hali Krupowej rozpościera się piękny górski widok… - to tylko fragment opisu kolejnej propozycji na weekend. Tym razem zachęcam do wyprawy w okolicy Babiej Góry, a mianowicie do Zawoi.

Wycieczka z Krowiarek do Podpolic, przez Halę Krupową, to propozycja jednodniowej trasy. Oczywiście można ją podzielić na dwa dni z długim wypoczynkiem na Hali Krupowej, jednak chyba lepiej poświęcić drugi dzień na wycieczkę na Babią Górę. Jeżeli jednak nie jesteś wprawionym górołazem, to faktycznie pobyt w schronisku na Hali Krupowej to naprawdę fajny pomysł. Jednak należy pamiętać, że dość ciężko o nocleg w tym miejscu bez wcześniejszej rezerwacji.

W kierunku do Hali Krupowej

Trasa tej wycieczki rozpoczyna się w Zawoi, a dokładniej na parkingu w Krowiarkach. Do parkingu można dojechać BUS’em, lub trzeba poprosić kogoś o podwózkę.
Z parkingu należy kierować się na szlak czerwony w kierunku przeciwnym niż na Babią Górę. Od tej pory trzeba wspinać się w górę, poprzez las, a następnie schodzić w dół, i znowu w górę… i tak przez kilka godzin.
Tuż przed końcem drogi do schroniska, znajdziemy się na szczycie Police (1369 m.n.p.m.). Tam znajdziemy pomnik katastrofy lotniczej z 2 kwietnia 1969 roku. Obok pomnika stoi krzyż. Na krzyżu umieszczono dodatkową tabliczkę wykonaną z resztek poszycia samolotu. Pomnik przypomina o feralnym locie samolotu linii lotniczych LOT, w którym zginęły 53 osoby. Do tej pory, do samego końca nie wyjaśniono przyczyn wypadku, chociaż nieoficjalnie mówiło się o próbie ucieczki samolotu z Polski.
Miejsce pomnika, to również chwila postoju na piękne widoki, gdyż dalsza część trasy to również długi spacer przez las, aż do pobliskiej polany, a następnie do Hali Krupowej.
Na Hali Krupowej znajdziemy małe, aczkolwiek dobrze wyposażone schronisko. Można tutaj się posilić, odpocząć przy ognisku, oraz w razie potrzeby przenocować.

Droga powrotna

Trasa powrotna oznaczona jest kolorem zielonym i tak samo jak trasa w kierunku Hali Krupowej prowadzi przez gęsty las. Tylko krótkimi chwilami można obserwować piękne widoki.
Czas powrotu może trwać nawet 3 godziny, ze względu na ostre podejścia. Jednak jest możliwe pokonanie tej trasy w dużo krótszym czasie.
Nasza trasa kończy się w miejscowości Zawoja Podpolice w okolicach przystanku autobusowego, z którego można dostać się do wielu pobliskich miejscowości. Jednak tutaj autobusy kursują niezbyt często, więc dobrze jest przygotować się na autostop lub płatną pomoc okolicznych mieszkańców.

Rioter