Chałupy, pomorskie

Nauka z siłą wiatru!

Chałupy to mała miejscowość mieszcząca się na Mierzei Helskiej, kilka kilometrów za Władysławowem. Chałupy, to również wiele pól namiotowych położonych przy samej Zatoce Puckiej. Na każdym polu znajdziemy świetnie przygotowane zaplecze do windsurfingu. Nie ma co ukrywać, że położenie pól namiotowych, pod względem nauki pływania lub szaleństwa na desce jest wręcz idealne.

„Chałupy welcome to”
Sama miejscowość jest dość mała. Moim zdaniem, jest to jedna z najspokojniejszych miejscowości turystycznych.
W centrum znajduje się kilka sklepów, kilka barów czy smażalni ryb, poczta, kościół... Zastanawiam się czy coś przegapiłem... Chyba nie. Ogólnie pisząc cisza i spokój.
Była to typowa wioska rybacka, jednak z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej przypomina miejscowość typowo turystyczną. Gdyby przyszła nam ochota na połowy z kutra rybackiego, ewentualnie na już złowioną w morzu świeżą rybę (do własnego przygotowania), to wystarczy porozmawiać z jednym z mieszkańców – o ile przypadkowy mieszkaniec sam nie wypływa, to zawsze zna kogoś... Cena przyłączenia się do połowu jest symboliczna i trzeba ją ustalić z właścicielem kutra.

Plaża
Jest jedna rzecz, którą znajdziemy w Chałupach, a której na pewno nie znajdziemy w innych większych miejscowościach nadmorskich. Dodam, że nie chodzi mi o plażę naturystów, bo jej to można już szukać, jak igły w stogu siana. Jedynie lokalni mieszkańcy wskazują „o tam była, czasami ktoś się tam pojawia”.
Do rzeczy. Chałupy mogą się poszczycić piękną plażą, na którą nie trzeba się śpieszyć. O każdej porze dnia znajdziemy tam wolne miejsce. Nie będziemy się na niej ściskać z innymi turystami jak sardynki w puszce. Jest to niewątpliwie spora zaleta. A gdy woda będzie za zimna, to można wyjść z plaży, przejść na drugą stronę ulicy i już jesteśmy nad zatoką.

Zatoka i jej sporty
Jak wcześniej wspomniałem, większość pól namiotowych położonych jest nad samą zatoką. Pola namiotowe to typowe sportowo-rozrywkowe miasteczka. Na każdym z nich znajdziemy restaurację, jakiś sklep i oczywiście sporo innych atrakcji. Wydaje mi się, że głównym punktem rozrywkowym w Chałupach jest windsurfing i jego odpowiednie klony. To wszystko za sprawą płytkiej, dużej zatoki, na której prawie zawsze panują idealne warunki do nauki windsurfingu. Już na pierwszy rzut oka na zatokę, zobaczymy ilu jest zapaleńców, którzy od dnia do nocy ćwiczą swoje umiejętności. Chciałbym dodać, że nauka pływania na desce z żaglem, to również świetna i wyczerpująca zabawa. Przy okazji można spotkać tam wielu przyjaźnie nastawionych turystów i okolicznych mieszkańców.
Wybierając się do Chałup na windsurfing nie trzeba szukać czy rezerwować sobie takich lekcji. Na miejscu jest wiele chętnych do udzielania lekcji wraz ze specjalistycznym sprzętem. Zalecana jest tylko własna pianka (o ile pogoda tego wymaga).

Kilka praktycznych uwag
Do Chałup prowadzi tylko jedna droga lądowa, bez względu czy samochodem czy pociągiem – nie można się pomylić.
Od miejscowości Władysławowo, jadąc w kierunku Helu, po lewej stronie znajdują się pola namiotowe jedno za drugim, aż do samego centrum Chałup. Orientacyjna cena na polu to ok. 15 zł za osobę na dobę. Wynajęcie przyczepy to koszt ok. 200 zł dla 4 osób. Dodatkowo trzeba doliczyć irytujące opłaty klimatyczne.
O problem z miejscem pod namiot, przyczepę czy samochód nie ma co się martwić. Jeżeli jednak chcemy przebywać w bardziej trwałym obiekcie, proponuje zainteresować się tym, przed wyjazdem.
Chałupy to niewielka miejscowość, z jedną główną ulicą. Mieszkańcy są tutaj bardzo mile nastawieni na pobyt turystów. Ceny za posiłki czy noclegi nie są zbyt wygórowane. Jednak zdarzają się wyjątki.
Szkółki windsurfingowe mieszczą się głownie przy zatoce. Wystarczy, w ciągu dnia, przespacerować deptakiem przy zatoce, aby uzyskać pełna ich ofertę i umówić się na lekcję. Orientacyjna cena za godzinę nauki to 50 zł za osobę, lub 65 za dwie osoby jednocześnie. Wypożyczenie kompletnej deski to kosz rzędu 50 zł za godzinę lub 200 zł za cały dzień.

Tekst: Rioter
Zdjęcia: "Poczet Bałtyckich Włóczykijów"

Rioter