Ćmielów, świętokrzyskie

Centrum Porcelany Artystycznej

CPA w Ćmielowie to jedyny taki obiekt w Polsce, gdzie odwiedzający mogą zwiedzić pierwsze w kraju Żywe Muzeum Porcelany, wziąć udział w Warsztatach Ceramicznych, zobaczyć kolekcję wyrobów porcelanowych oraz skosztować najdroższej kawy na świecie.

W Muzeum można zapoznać się z procesem produkcji porcelany, obejrzeć współczesną kolekcję ćmielowskiej porcelany figuralnej, obejrzeć film o Ćmielowie w 22 metrowym starym piecu. Można zobaczyć co dzieje się z masą pod wpływem wypalania, prześledzić krok po kroku metamorfozę składników masy porcelanowej oraz przekonać się na czym polega specyfika ręcznego malowania. Przy ponad stuletnim warsztacie garncarskim oraz wystawie wyrobów glinianych można zapoznać się z ceramicznymi tradycjami Ćmielowa i okolic, gdzie przez tysiąclecia wyrabiano naczynia z gliny. Potwierdzeniem tysiącletnich tradycji ceramicznych będą znaleziska archeologiczne z pobliskiego wzgórza Gawroniec. Hala fabryczna to przede wszystkim piec, jeszcze paręnaście lat temu służący do wypału porcelany. To największy taki zachowany piec w tej części Europy: 3 poziomy, 22 metry wysokości,10 metrów średnicy i 8 palenisk.

Po zwiedzeniu muzeum można wziąć udział w Warsztatach Ceramicznych, gdzie samodzielnie można wykonać lub pomalować porcelanowy wyrób podczas jednego z wybranych programów. Każdemu uczestnikowi warsztatów przez proces tworzenia oraz dekorowania porcelanowych dzieł towarzyszy instruktor, który służy wiedzą merytoryczną oraz pomocą praktyczną. Samodzielnie wykonany wyrób zbierany jest przez osobę wykonującą oraz staje się niepowtarzalną pamiątką z wizyty w Ćmielowie lub prezentem dla bliskich.

Dla najbardziej wymagających Klientów w kawiarni podawana jest najdroższa kawa świata "kopi luwak" oraz najlepsza kawa „Jamaica Blue Mountain”. Znawcy kawy Kopi luwak twierdzą, że ten rodzaj aromatycznego naparu nie sposób porównać z niczym innym. Do rangi mitu urosła już historia napoju z Sumatry, pozostaje tylko odważyć się i spróbować wierząc, że jak w każdej takiej historii obietnica spotkania niezwykłego zostanie spełniona. Natomiast kawa z Jamaiki jest nazywana „Szampanem kaw”. Te niezwykłe kawy oraz białą chińską herbatę serwowane są w Kawiarni „Leżąca Kotka”.

W Marmurowej Sali, która jest jednocześnie eleganckim Sklepem firmowym turyści mogą obejrzeć ponad 400 porcelanowych wyrobów wykonanych w sposób tradycyjny (ręcznie) w Fabryce Porcelany AS Ćmielów. Wyroby, prezentowanie w przeszklonych gablotach nie tylko można je podziwiać, ale także można zakupić wybrane wyroby.

turystyka@cmielow.com.pl