Władysławowo, pomorskie

Zabawa całą dobę

Słynie ze sportu i z dobrej zabawy. Mówią, że to najlepsze miejsce na szalony weekend. Dniem i nocą tętni życiem. W ciągu dnia na plaży odbywają się zawody piłki plażowej czy plażowe piłki nożnej, a w ciągu nocy plaża zmienia się w dyskotekę.

Dobrym pomysłem na szalony letni weekend jest rozrywkowa miejscowość, mieszcząca się przed półwyspem helskim. Udając się w stronę Helu, proponuję zatrzymać się we Władysławowie. Dzięki temu zaoszczędzi się mnóstwo czasu, który można by zmarnować, stojąc w korkach na półwyspie helskim.
Ta nadmorska miejscowość, słynie z bardzo dobrego zaplecza sportowego jak i imprezowego. Osoby tam jadące, mogą nastawić się na aktywny i zdrowy wypoczynek, lub na mniej zdrową, ale tak samo aktywną zabawę.
Władysławowo słynie tez z portu morskiego, wycieczek „wikingiem” i szerokiej plaży. Będą w porcie, koniecznie trzeba spróbować świeżej ryby w jednej ze smażalni. Najlepsze smażalnie to te, które mieszczą się na kutrach rybackich (zacumowane przy porcie). Może i ich wygląda nie będzie zachwycał i zachęcał do posiłki – jednak świeżość i dobry smak gwarantowy.
Po smacznym posiłku, można odpocząć na bardzo szerokiej plaży. Za drobną opłatą można wynająć sobie wygodny leżak i parasol (może służyć jako przeciwdeszczowy).
Tuż przed zmrokiem na tej samej plaży, rozpoczyna się rewia mody plażowej. Następnie robi się bardzo głośno – a to za sprawą sporej liczby plażowych dyskotek.
Gwarantuję, że każdy znajdzie dyskotekę i miejsce dla siebie. Jednak najlepszym miejscem na dyskotece jest piasek. Taki piasek może służyć za parkiet, stolik, sofę... Leżąc na tak wygodnej sofie, może trafi się widok spadających do morza gwiazd – widok niezapomniany. Jeżeli jednak się nie trafi taki widok, to na pewno załapiemy się na pokazy zwane „wschodem słońca”... w sezonie letnim, codziennie około godziny 4:30.
- port morski - wybudowany w 1938 roku. Port we Władysławowie (położony nad otwartym morzem) jest jednym z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku pod względem ilości wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. Oprócz wypełniania swych podstawowych funkcji (przetwórstwo ryb, fabryka lodu i mączki rybnej, stocznia remontowa) chętnie gości turystów. Od maja do października cumują jachty sportowe i żaglowce, które mogą zaopatrzyć się tu w paliwo, prowiant i wodę, dokonać niezbędnych napraw i remontów. W porcie znajduje się morskie przejście graniczne dla turystów udających się do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich. W miesiącach letnich z portu pasażerskiego można wypłynąć statkiem w rejs po Bałtyku ("Kejb"). Port, a dokładnie zachodni falochron pełni rolę mola i jest ulubionym miejscem dla wędkarzy i spacerowiczów.
- plaża i kąpielisko - szerokość plaży sięga 200 m, w okresie letnim czynnych jest dwanaście kąpielisk strzeżonych. Na plaży znajduje się siedziba Radia Władek oraz zjeżdżalnia wodna. Dla żądnych mocnych wrażeń czekają wycieczki bananami po morzu.
- "Małe Morze" - camping przy Zatoce Puckiej.
- Hallerówka i muzeum przyrodnicze - muzeum generała Józefa Hallera znajduje się przy ulicy Morskiej. Jest to willa, w której niegdyś mieszkał generał oraz muzeum okazów przyrodniczych.
- Jarmark Morski przy ulicy Sportowej.
- Lunapark Sowiński - przeniesiony w 2006 roku za Urząd Miasta (ul. Gen Józefa Hallera); młyn widokowy, gokarty. Możliwość skorzystania z przejażdżki ciuchcią na trasie Władysławowo - Jastrzębia Góra.
- Dom Rybaka - na szczycie domu przy ulicy Gen. Hallera położony jest taras widokowy na wys. 65m, skąd można obejrzeć panoramę miasta i całej Mierzei Helskiej.
- Rezerwat przyrody Słone Łąki - położony w dzielnicy Szotland, nad Zatoką Pucką, u nasady Mierzei Helskiej obszar podmokłych łąk, tworzonych głównie przez tzw. halofity, tj. rośliny znoszące znaczne zasolenie podłoża. Źródłem zasolenia są tu słonawe wody Zatoki Puckiej. Do najcenniejszych gatunków flory występujących w rezerwacie należy jarnik solniskowy (jedyne współczesne stanowisko na Pomorzu Gdańskim), centuria nadbrzeżna (ściśle chroniona), ostrzew spłaszczony, ostrzew rudy i babka nadmorska (ściśle chroniona). Właściciele gruntów, znajdujących się w granicach obiektu powołali jednak Społeczny Komitet Obrony Praw Własności Nieruchomości Rezerwatu Przyrody "Słone Łąki", które dąży do całkowitej likwidacji rezerwatu, a przynajmniej do poważnego zmniejszenia jego powierzchni.
Więcej - wikipedia.pl

Rioter