Wrocław, dolnośląskie

Polska stolica krasnali

Jest takie jedno miasto, do którego można się wybrać bez zbędnych przygotowań. Na miejscu znajdziemy gwarantowaną zabawę i piękną zabytkową architekturę. Natomiast w ciągu całego weekendu nie będzie trzeba używać mapy, a wszelkie atrakcje turystyczne dostępne będą na piechotę. Tym miastem jest stolica województwa dolnośląskiego - Wrocław. Zapomniałem dodać, że nocleg można zorganizować bezpośrednio po dotarciu na miejsce lub należy wcześniej odbyć, góra dwie, rozmowy przez telefon.

Wrocław jest jednym z największych miast w Polsce. Wszystkie jego atrakcje turystyczne, skupione są w centrum miasta, a jest ich dość sporo. Najbardziej nam znane to Rynek i jego okolica oraz Ostrów Tumski wraz z licznymi zabytkami.
W samym rynku ogromną popularnością cieszą się liczne puby i restauracje, zarówno w ciągu dnia jak i w nocy...

Za dnia…
Odwiedzając Wrocław, zachęcam do zwiedzenia wszystkiego, co możliwe. Dlatego proponuję rozpocząć naszą wycieczkę od serca miasta, czyli Rynku.

Rynek
Powstał już w XIII wieku. Na początku służył jako miejsce handlowe. Kiedyś mieściły się tam liczne targowiska. Jego rozmiar zaskakiwał każdego. Rynek jest w kształcie prostokąta i ma wymiary 173 na 208 metrów.
Niestety, ale w trakcie wojny, zniszczeniu uległa ponad połowa zabudowań. Jednak dzięki zaangażowaniu i oddaniu lokalnego społeczeństwa, wrocławski rynek został odbudowany i odrestaurowany. Dziś cieszy się ogromną popularnością. Wiele ludzi przychodzi tam tylko po to by pospacerować, inni idą posiedzieć w lokalach lub ogródkach, a jeszcze inni prezentują swoje prace malarskie lub inną kulturę.
Na rynku można podziwiać piękny ratusz oraz kolorowe kamieniczki, w których znajdują się liczne kawiarenki. Grzech byłoby nie wybrać się do którejś z nich na kawę, czekoladę, lody, czy też drinka.

Okolice Rynku
W okolicy rynku znajduje się wiele ciekawych pozycji. Jedną z nich jest Plac Solny - czasami nazywany powiększeniem Rynku. Na nim znajdują się wolnostojące kwiaciarnie z przemiłą obsługą, które są czynne przez całą dobę i przez cały rok! Zatem Panowie nie możecie tam przejść obojętnie, bo dla każdej niewiasty znajdzie się coś wyjątkowego...
Udając się z Rynku w stronę przeciwną do Placu Solnego, można spotkać wiele kościołów i katedr. Nie da się przeoczyć ich strzelistych kształtów, szklanych witraży, lub murów z cegły.

Ostrów Tumski
To najstarsza dzielnica Wrocławia. Zaczyna się od Mostu Tumskiego, a kończy w zasadzie w Ogrodzie Botanicznym. W jej zabytkowy skład wchodzą m.in. Kolegiata św Krzyża i św. Bartłomieja, Katedra, Kościół św. Idziego i Kościół św. Marcina.
Dzielnica ta, tak samo jak rynek, charakteryzuje się piękną zabytkową architekturą. Spacerując po brukowanej nawierzchni, można poczuć się jakby czas, zatrzymał się tutaj wiele lat temu.

Ogród botaniczny
Obowiązkiem każdego turysty jest odwiedzenie ogrodu botanicznego (w Ostrowie Tumskim). Spotkamy tutaj wiele pięknych, kolorowych drzew i kwiatów, romantyczne mostki, fontanny i zaciszne ławeczki. Najważniejszym jest, że można odnaleźć tutaj ciszę i spokój, a na wspomnianych ławkach odpocząć po aktywnym zwiedzaniu.

Panorama Racławicka
Jednym z kolejnych znanych miejsc wrocławskich jest Panorama Racławicka. Jest to wielkie malowidło, które przenosi widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.
Dzieło to jest godne polecenia i każdemu z nas wypadałoby je zobaczyć, a w szczególności młodzieży, by łatwiej zrozumieli historię naszego kraju. Szkoda tylko, że cena biletu wstępu, wynosząca 20 zł od osoby (oraz kolejne 20 zł za zdjęcia), skutecznie zniechęca turystę. I być może słusznie, bo obraz jest w coraz gorszym stanie, kolory są bardzo wyblakłe, a obsługa średnio miła... Jeżeli ktoś już kiedyś widział ten obraz, to moim skromnym zdaniem, lepiej niech wybierze się do kina lub na gorącą czekoladę...

…i w nocy
Wrocław jest piękny zarówno w ciągu dnia jak i w ciągu nocy. Wydaje mi się, że wieczorem we Wrocławiu jest o wiele trudniej znaleźć miejsce w lokalu, miejsce parkingowe, czy chociażby odrobinę wolnej przestrzeni, niż w ciągu dnia. Serce miasta oblegane jest przez wielu licznych turystów, zarówno rodaków jak i obcokrajowców, bawiących się do białego rana...
Będąc we Wrocławiu, koniecznie trzeba poznać jego nocną stronę życia. Zabytki, zabytkami, a pubów i dyskotek nie da się tu zliczyć. Sporo z ich znajduje się w samym centrum, jednak trudno tam znaleźć wolne miejsce. Za to znajdziemy tam każdy rodzaj muzyki i wielu młodych ludzi.
W odległości ok. 5 minut spacerem od Rynku znajdziemy inne kluby, w których można wypić piwo z przyjaciółmi, czy też zabawiać się do bladego świtu.
Na szczęście we Wrocławiu nie znajdują się tylko kluby dla odważnych. Odnajdziemy tutaj też wiele innych alternatywnych miejsc do zabaw i spotkań. W nieco subtelniejszych klimatach, z nieco delikatniejszą muzyką lub licznych miejsc z muzyką na żywo.
Jeżeli jednak impreza to nie wszystko, proponuję wybrać się na romantyczny, nocny spacer do pięknie oświetlonego w tym czasie Ostrowa Tumskiego.

Komunikacja i noclegi
We Wrocławiu nie warto poruszać się samochodem, gdyż ogromnym problemem jest brak wolnych miejsc parkingowych – a jeżeli już jakieś są to kosztują od 20 do 40 zł za dobę.
Można skorzystać z wyznaczonych stref. Jednak należy pamiętać, że w sobotę do godziny 14, należy uiścić opłatę. Parkowanie w niedzielę jest bezpłatne – o ile znajdzie się wolne miejsce.
W centrum nie potrzeba korzystać z auta czy innych środków komunikacji. Jednak w sytuacji skrajnego zmęczenia można poruszać się autobusami (dzienne i nocne), czy tramwajami (tylko dzienne). Miasto jest dobrze oznakowane, więc odnalezienie właściwej linii nie powinno stanowić dal nikogo trudności.

Baza noclegowa jest tutaj bardzo bogata. W samym centrum znajduje się wiele hosteli oferującymi nocleg za cenę ok. 60 zł za osobę. Można skorzystać też z droższych hoteli (ceny od 150 zł za pokój), lub prywatnych kwater (ok. 35-50 zł za osobę).

Rioter