Łódź, łódzkie

Na zdrowie!

Podobno Łódź jest nudna jak flaki z olejem, a „na wyspach Bergamutach podobno jest kot w butach... jest słoń z trąbami dwiema I tylko... wysp tych nie ma”. A Łódź jest i tylko Ci, którzy tu nie byli, tak mówią. Wystarczy odrobina chęci, aby udać się do miejsca, w którym można wybierać między ogrodem botanicznym, zoologicznym, dużym parkiem czy stałym lunaparkiem. To wszystko znajdziemy w Parku Zdrowie.

Będąc w Łodzi lub jej pobliżu, nie mając planów na weekend, proponuję wybrać się do parku. Oczywiście nie chodzi mi o zwyczajny park – chociaż nawet taki zwyczajny park jest dużo lepszy, niż spędzanie dnia przed... telewizorem (chyba tak się to pudło nazywa). Tym razem mam na myśli Park Zdrowie, mieszczący się w Łodzi między ulicami Unii Lubelskiej a ulicą Krakowską i Krzemieniecką. W zasadzie nie ma w nim nic szczególnego, poza tym, że na jego terenie mieści się zoo, ogród botaniczny oraz mocno zużyte wesołe miasteczko.

„Widziano także osła, którego mrówka niosła”
Ogród zoologiczny
Będąc małym dzieckiem, pewnie każdy z nas, chciał się bawić czy opiekować zwierzętami. Kolejnym pewniakiem jest to, iż każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, jest dzieckiem. Dlatego też, zapraszam wszystkich - nie tylko najmłodszych - do ogrodu zoologicznego. Oczywiście jak to bywa w zoo, możemy tam spotkać, małpki, lwy, tygrysy, słonie, ptaszki...
Wejście do zoo kosztuje 4 zł (ulgowy) lub 8 zł (normalny). Bywają też okazje do bezpłatnego wejścia – m.in. dzień dziecka.
Na koniec chciałbym jeszcze polecić - głównie najmłodszym - wydzielone miejsce, w którym można nakarmić czy pogłaskać mniejsze, oswojone zwierzęta. Tym miejscem jest mini zoo mieszczące się na terenie ogrodu. Za wejście do mini zoo nie dopłaca się, jednak warto zakupić przygotowany pokarm dla zwierząt – tylko nim można karmić zwierzęta. Cena porcji pokarmu około 5zł.
Po więcej informacji na temat ogordu zoologicznego zapraszam na jego stronę www.zoo.lodz.pl

„Na dębach rosną jabłka, w gronostajowych czapkach”
Ogród botaniczny
Do ogrodu botanicznego zapraszam od 1 kwietnia do 31 października. Jego obszar to ponad 67 hektarów, na którym znajduje się ponad 5000 gatunków i odmian roślin. Łódzki ogród botaniczny to świetne miejsce na długi spacer. Często zaglądają tu fani fotografii makro ...i nie tylko. Można tu także zobaczyć nowożeńców, podczas sesji zdjęciowej. Ale to nie wszystko. Ogród ten to świetne miejsce na odpoczynek. Wystarczy przysiąść na jednej z wielu ławek i posłuchać ptasiego radia.
Wejście do ogrodu kosztuje 1,5 zł (ulgowy), 2,5 (normalny).

„I tresowane szczury na szczycie szklanej góry”
Lunapark
Łódzki lunapark powstał w latach siedemdziesiątych... i chyba czas się w nim zatrzymał. Pomimo tego, jest to ciekawe miejsce, ale tylko dla najmłodszych. Starsi chyba będą się tu nudzić. W samym lunaparku można znaleźć kilka nowszych atrakcji – jednak są one nieliczne, a panująca tam atmosfera i ogólny bałagan, zniechęca do zabawy.
W tym miejscu zakończę ten opis, gdyż jest mi trudno napisać o nim coś dobrego.
Wejście do lunaparku – bezpłatne, za wszystkie inne atrakcje zapłacimy od 2 do 8 zł.

Na koniec dodam, iż jeżeli wybierasz się do Parku Zdrowie samochodem, to nie musisz się martwić o miejsce parkingowe – jest ich bardzo dużo i są one bezpłatne. Jednak kręcą się tam „parkingowi z wyboru” i oferują przypilnowanie pojazdu, za dobrowolną opłatą nie mniejszą niż 1-2 zł.

Rioter