Łódź, łódzkie

Do zwiedzania i na zakupy

Na weekend do Łodzi...? Tak, to nie jest pomyłka! Weekend w tym młodym mieście może być tak samo atrakcyjny, jak i w każdym innym. Tym razem proponuję pozwiedzać liczne zabytki Łodzi, a w dalszej kolejność można zapoznać się z najnowszym „nabytkiem” Łodzi - czyli Manufakturą.

Łódź to bardzo młode miasto, swój szybki rozwój zawdzięcza dwóm ministrom Królestwa Polskiego: S. Staszic i K. Drucki-Lubecki. To własne ci dwaj panowie, zadecydowali, o losach Łodzi jako o mieście przemysłowym, fabrycznym i nowoczesnym. Już pod koniec XIX wieku, Łódź miała kolejowe połączenie z linią warszawsko-wiedeńską, oraz jako pierwsza w Królestwie Polskim, miała stałe kino i elektryczne linie tramwajowe...
Dziś Łódź to miasto nowoczesnych fabryk: sprzętu komputerowego, sprzętu AGD, golarek i wielu innych... Łódź to również miasto z największym w Polsce parkiem w granicach miasta, oraz z jednym z największych w Polsce centrum handlowym (drugie – największe w Polsce - już w planach budowy). Nie skromnie dodam, że Łódź to również rodzime miasto portalu weekends.pl. Jednak to nie wszystko, bo miasto słynie również z ulicy Piotrkowskiej, szkoły filmowej oraz jest już znane jako HollyŁódż.

Co robić w Łodzi?
Będąc w Łodzi koniecznie należy pospacerować ulicą Piotrkowską. Jest to miejsce spotkań lokalnej społeczności. Mimo iż nowoczesna Manufaktura wypiera Pietrynę, to przyuliczne ogródki z piwem, jaki i okoliczne dyskoteki, ciągle cieszą się ogromną popularnością. Moim skromnym zdaniem, czas Pietryny jako miejsca do ekstrawaganckich zakupów, już dawno minął. Teraz to miejsce wyłącznie imprezowe. A nielicznych punktów handlowych i usługowych jest coraz mniej.
Nie ma tego złego... i tak jest też w tym przypadku. Od pewnego czasu sklepy i punkty usługowe przenoszą się do Galerii Łódzkiej - pod hasłem „Przedłużamy Piotrkowską”, a od niedawna zagościły również w potężnej Manufakturze. Jednak Manufaktura to nie tylko centrum handlowe, a jednocześnie bardzo ważne miejsce towarzysko-kulturowe na mapie miasta. Poza naprawdę licznymi sklepami, restauracjami znajdziemy tam sporo rozrywki: kręgle, multi-kino, ścianę do wspinaczki...

Co zwiedzać?
Poruszając temat historyczny należy koniecznie odwiedzić Pałac Izraeal Poznańskiego. Miejsce to znane jest jako łódzki Luwr –zresztą bardzo słusznie, kto widział obie te budowle to wie dlaczego, a kto nie widział to koniecznie musi zobaczyć chociaż łódzki Luwr. Historia budynku jest bardzo długa: od punktu usługowego, przez kamienicę i Urząd Wojewódzki, aż do Muzeum Historii Miasta Łodzi. Muzeum jest czynne prawie codziennie od 10 do 16 lub 18. Cena biletu od 4 do 7 zł. Jednak przed odwiedzinami w muzeum, proponuję się upewnić o jego dostępności (poznanskipalace.muzeum-lodz.pl).
Pałac Poznańskich to na szczęście nie jedyna atrakcja muzealna Łodzi. Będąc w centrum Polski należy zobaczyć jeszcze Białą Fabrykę Geyera - przy ulicy Piotrkowskiej 282. Jest to kompleks klasycystycznych budynków, jeden z najstarszych w Polsce zabytków przemysłowej architektury. Słyszałem, że ta fabryka w czasach swojej świetności miała 365 okien – tyle ile dni w roku. Jednak na ile to mit, a na ile fakt – nie wiem. Wielokrotnie chciałem policzyć ile jest tych okien (plus zamurowane miejsca po oknach)... ale nie udało mi się. Obecnie w budynku znajduje się jedyne w Polsce Centralne Muzeum Włókiennictwa (muzeumwlokiennictwa.pl) – ceny i godziny wejść podobne jak w powyższym muzeum. Szczególnym miejscem do odwiedzin jest Księży Młyn - zespół fabryk włókienniczych i obiektów towarzyszących. Miejsce to można zwiedzać godzinami, spacerując po starych brukowanych uliczkach wokół robotniczych domków (między ulicami Tymienieckiego a Przędzalnianą). Fabryka ta przetrwała niemal bez uszczerbku 130 lat.
Na koniec proponuję odwiedzić stary Cmentarz Żydowski, gdzie można w ciszy pomyśleć o przeszłości miasta. Proszę pamiętać, iż mężczyzna przebywający na tym cmentarzu, musi posiadać nakrycie głowy. Cmentarz mieści się przy ulicy Brackiej 40, a więcej informacji można uzyskać na stronie (jewishlodzcemetery.org)

Rioter