Złoty Stok, dolnośląskie
Podziemny szlak
Każdy odwiedzający Ziemię Kłodzką, ma obowiązek odwiedzić Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Serce Kopalni mieści się aż na 8 piętrze, ale idąc i licząc w dół! To miejsce to atrakcja dla każdego, ale i również źródło informacji o podziemnej pracy.
Tuż przy granicy Polsko-Czeskiej, znajduje się miejscowość Złoty Stok. Taka nazwa zobowiązuje. W miejscowości znajduje się dawna kopalna złota i arsenu oraz Muzeum Górnictwa i Hutnictwa. Muzeum to prezentuje historię górnictwa złota, organizuję wyprawę do sztolni "Czarnej", w której można zobaczyć 10 metrowy podziemny wodospad.
Oferta Kopalni złota W ofercie znajdziemy dwa pakiety: podstawowy i rozszerzony. Kopalnie oferuje rówież dodatkowe atrakcje dla grup zorganizowanych. Ceny bieltów kształtują się na poziomie do 13 zł. Jednak dodatkowe atrakcje są oddzielnie płatne. W ofercie podstawowej znajdziemy takie pozycje: zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolni Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, Muzeum Minerałów oraz Mennicy. Oferta rozszerzona to: - 45-cio minutowy, podziemny spływ łodzią, - pokaz i odlewanie pamiątkowych sztabek - wspinaczka na sztucznej ściance alpinistycznej, - płukanie złota, - pokaz i wybijanie pamiątkowych monet, - pokaz produkcji papieru czerpanego z możliwością zakupu Certyfikatu Zdobywcy Kopalni Złota, - wystawa minerałów, - skoki na batucie, - i na koniec: zwiedzanie z fabuła (5-cio godzinna oferta tylko dla grup. Cena ok. 70 zł/os.) Więcej informacji na stronie Kopalni złota Tekst: rioter, zdjęcia: mama
Złoty Stok (niem. Reichenstein, czes. Rychleby) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Złoty Stok. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wałbrzyskiego. Miasto położone u podnóża Gór Złotych, przy granicy z Czechami, przy drodze krajowej nr 46 będącej jedynym wjazdem od wschodu do Kotliny Kłodzkiej. Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 2972 mieszkańców.
Średniowieczna osada górnicza powstała w związku z wydobywaniem w okolicy złota (ślady eksploatacji z X w.). Prawa miejskie Złoty Stok uzyskał w 1334 roku. Miasto należało do Piastów śląskich i wchodziło w skład księstwa ziębickiego. W 1358 zostało wykupione przez Bolka II – księcia świdnickiego. Po śmierci Agnieszki Habsburżanki żony Bolka II w 1392 roku wraz będącym jej oprawą wdowią księstwem świdnicko-jaworskim zostało połączone z Koroną Czeską jako wiano bratanicy Bolka II, księżniczki Anny, żony króla czeskiego i cesarza niemieckiego Karola IV. 17 lutego 1491 roku Złoty Stok otrzymał herb, sztandar i rangę Wolnego Miasta Górniczego. Jest to oficjalna data nadania mu praw miejskich. Na początku XVI wieku przypada szczytowy rozkwit górnictwa i hutnictwa złota oraz samego miasta. O gwałtownym rozwoju górnictwa świadczy zainteresowanie się nim najpotężniejszych wówczas w Europie domów handlowych i spółek górniczo-hutniczych Fuggerów, Turzonów, Welsów, Imhoffów. W 1529 roku w Złotym Stoku było czynnych 145 kopalń i kilkanaście małych hut. Dwadzieścia lat później liczba kopalń wzrosła do 190, ilość wydobywanej rudy przekraczała 30000 t, a roczna produkcja złota osiągnęła 60 kg (max. 140 kg) co dawało ok. 8% produkcji złota w Europie. Od 1742 r., miasto wraz z całym Dolnym Śląskiem, przeszło pod zwierzchnictwo Prus. W 1857 r. liczyło 1.800 mieszkańców, w 1905 już 2.308. W 1900 r. miasto uzyskało lokalne połączenie kolejowe z Kamieńcem Ząbkowickim. Od 1920 r. działała tu Śląska Szkoła Leśna (Schlesische Forstschule), jedyna poza Berlinem uczelnia posiadająca uprawnienia w kształceniu leśników. Liczba mieszkańców wzrosła w r. 1939 do 2.609. W wyniku kapitulacji Niemiec w maju 1945 r., miejscowość została bez walki zajęte przez wojsko radzieckie, a następnie przekazane administracji polskiej. Miasto otrzymało obecną nazwę, zaś dotychczasową ludność miasta wysiedlono do Niemiec i zastąpiono polskimi przesiedleńcami. W okresie PRL Złoty Stok, jak większość dolnośląskich miasteczek, przeżywał okres regresu ekonomicznego i społecznego. W 1961 zamkniętą jedyną w Polsce kopalnię arsenu wraz z towarzyszącym jej zakładem chemicznym. W 1989 zlikwidowano ostatnie pasażerskie połączenie kolejowe z miastem. W roku 1997 powódź zniszczyła most kolejowy na Nysie Kłodzkiej uniemożliwiając także przewozy towarów. Obecnie miasto rozwija funkcje turystyczne - głównie za sprawą udostępnionych dla turystów w 1996 r. zespołu sztolni (Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku, największy w Europie podziemny wodospad). Drobny ośrodek przemysłowo - handlowy (Zakłady Tworzyw i Farb w Złotym Stoku, przemysł drzewny, usługi). Więcej - wikipedia.pl
Rioter
|