Bochnia, małopolskie

Kopalnia możliwości

Kopalnia Soli Bochnia po blisko ośmiu wiekach eksploatacji przypomina niezwykłe podziemne miasto. Zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami.

Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza na ziemiach polskich kopalnia soli kamiennej. Jej początki sięgają 1248 r. To wymarzone miejsce na wyjazd z rodziną czy wycieczkę szkolną. To także pomysł na spędzenie czasu dla wszystkich poszukujących wyjątkowych wrażeń i przygód, na których czekają: przejazd podziemnym metrem, zjazd 140 metrową zjeżdżalnią czy przeprawa łodziami 200 m pod ziemią. Do dyspozycji jest także boisko sportowe oraz mini plac zabaw. Na szczególną uwagę zasługuje oferta noclegów 250 m pod ziemią z projekcją filmu w podziemnym kinie i dyskoteką. Nocleg w wyjątkowej solnej scenerii i leczniczym mikroklimacie odkryje przed Państwem zupełnie nowe znaczenie słów „zdrowy sen”.

Informacje praktyczne

Główny szyb zjazdowy do bocheńskiej kopalni znajduje się na ul. Campi. Obok szybu dostępny jest bezpłatny, ogrodzony parking dla samochodów osobowych i autokarów oraz Park Archeologiczny - Osada VI Oraczy.

Osada VI Oraczy stanowi rekonstrukcję średniowiecznej wioski, charakterystycznej dla małopolskiego osadnictwa z połowy XIII w. To miejsce, gdzie można zobaczyć jak wyglądały i działały średniowieczne warsztaty rzemieślnicze takiej jak: warzelnia, kleta powroźnicza, warsztat tkacki, garncarski czy kuźnia. Grupy szkolne mogą skorzystać z oferty warsztatów, zajęć integracyjnych „Wehikuł czasu” oraz programu edukacyjnego „Ze średniowieczem za pan brat”. Pobyt w Osadzie, to nie tylko wyjątkowa lekcja historii oraz okazja do poznania dawnych zawodów, ale przede wszystkim wspaniała zabawa.

Od redakcji:

Za zwiedzanie kopalni należy zapłacić od 16 zł (bilet ulgowy poza sezonem) do 32 zł (za bilet normalny w sezonie). Dodatkowo należy zapłacić 5 zł, za fotografowania. Za przewodnika w języku obcym należy zapłacić 125 zł lub można wypożyczyć (za 10 zł) audioprzewodnika z opisem obiektów na trasie (dostępne języki: angielski, francuski, niemiecki i włoski).
W Kopalni organizowane są również pobyty nocne. Cena takiej atrakcji to 30-70 zł (plus opłata za komplet pościeli w wysokości 12 zł). Poza regularną ofertą, można też skorzystać z oferty specjalnej uzależnionej od pory roku: m.in. pobyt majówkowy czy wielkanocny.

Ania