Oświęcim, małopolskie

Lekcja szokującej historii

Muzeum obozu Auschwitz to symbol masowej zagłady, terroru i niszczycielskiego systemu Trzeciej Rzeszy. Jest to również miejsce pamięci i zadumy, w którym każdy z niedowierzaniem pyta "dlaczego". Słowa Zofii Nałkowskiej "Ludzie ludziom zgotowali ten los" w delikatny sposób określają tragedię, jaka miała miejsce na ziemi polskiej.

Kolejnym pomysłem na zwiedzanie Polski, jest wizyta w Oświęcimiu. Miasto to nie jest zbyt wielkie, bo liczy sobie około 40 tysięcy mieszkańców. Na jego terenie znajdują się między innymi odrestaurowany rynek i zamek.
Jednak samo miasto znane jest na całym świecie, głównie z jego smutnej i wstrząsającej historii, która została przedstawiona w muzeum Auschwitz-Birkenau.

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

W latach 1940-1945 w Auschwitz-Birkenau (czyli w Oświęcimiu i Brzezince) powstały obozy masowej zagłady. Początkowo miały one służyć w celu osadzania więźniów politycznych. Niestety przerodziły się w zespół obozów koncentracyjnych oraz w obóz masowej zagłady.
Pomimo wielu lat dzielących nas od tragicznych wydarzeń, wizyta w obozach w Oświęcimiu i Brzezince nie należy do przyjemnych. Każdy kto tu przyjeżdża, przeżywa po swojemu tragiczne lata zapisane na polskiej karcie historii. Ja jednak uważam, że wizyta i towarzyszący jej czas zadumy, jest obowiązkiem każdego turysty, nie tylko z Polski.

Godziny otwarcia i czas zwiedzania

Muzeum otwarte jest przez cały tydzień od godziny 8:00, a zamykane jest w zależności od miesiąca, pomiędzy 15:00 a 19:00 (do 15:00 od grudnia do lutego, do 16:00 w marcu i listopadzie, do 17:00 w kwietniu i październik, do 18:00 w maju i wrześniu, do 19:00 w czerwcu, lipcu i sierpniu).
Wejście na teren obozu jest bezpłatne, jednak za parking należy zapłacić min. 5 zł.
Na spokojne zwiedzanie terenu byłego obozu i ekspozycji w Oświęcimiu, należy poświęcić minimum 3 godziny oraz dodatkowo 2 godziny na zwiedzanie Brzezinki.

Rioter