Janów Podlaski, lubelskie

Dla wszystkich, którzy kochają konie

Janów Podlaski słynie z najstarszej w Polsce stadniny koni arabskich i znanych w świecie aukcji koni. Nie każdy jednak wie, że jest to miejsce wymarzone na weekendowy wypoczynek. Stadninę odwiedzić można nie tylko w dniu pokazów, ale zawsze, gdy mamy na to ochotę. Wstęp na teren stadniny jest bezpłatny.

Stadnina mieści się w starym parku, po którym spacerujemy, mijając zabytkowe stajnie i wybiegi dla koni. Wybiegów jest sporo. Przy ogrodzeniu każdego można się zatrzymać i godzinami obserwować konie (naprawdę, trudno jest odejść). Konie podzielone są wiekowo. Widzimy więc dorosłe, spokojne konie, które podchodzą, dają się głaskać, jedzą trawę z ręki. Jest zagroda z małymi źrebaczkami, które hasają przy swojej mamie - klaczy. Są podrośnięte źrebaki - bardzo jeszcze nieufne, długo trzeba je "namawiać" do podejścia do ręki. Najbardziej fascynująca jest chyba obserwacja końskiej młodzieży - szalonej, galopującej, bawiącej się ze sobą, stającej na dwóch nogach, rozbrykanej.
Uwaga na dzieci! One nie pozwolą nam odejść od koni przez cały dzień. Wybierając się do Janowa z dziećmi należy przygotować wcześniej różne środki perswazji, które pozwolą nam opuścić stadninę przed nocą :)))
Końmi opiekują się oczywiście pracownicy stadniny. To bardzo sympatyczni ludzie, których absolutnie nie irytują turyści i ich dyletanckie pytania. Cierpliwie udzielają informacji. Zresztą oni naprawdę kochają konie i mogą o nich mówić godzinami.
Na terenie stadniny nie umrze się z głodu. Jest tam bar, w którym na świeżym powietrzu można zjeść smacznie i niedrogo.
Byłam w Janowie Podlaskim wiele razy. To moje ulubione miejsce na spędzanie weekendowych dni. Jednak niewielka odległość od domu nigdy nie zmuszała mnie do szukania noclegu. Dla tych, którzy mieszkają nieco dalej, na terenie stadniny jest hotel. Nie znam cen, ale niestety, wygląda na dość drogi (proszę sprawdzić, bo mogę się mylić).
Mam tez inną propozycję noclegową. 15 km od Janowa Podlaskiego leżą Serpelice - wyjątkowo malowniczo położona nad samym Bugiem miejscowość wypoczynkowa. Latem Serpelice oferują wypoczynek na plaży i inne atrakcje związane z bliskością rzeki. Znajduje się tam też prześliczny kościółek położony na wydmie wśród drzew i godna odwiedzenia drewniana Kalwaria Podlaska. W Serpelicach są ośrodki wypoczynkowe, w których można się zatrzymać nie tylko na jedną noc, ale i na dłuższy wypoczynek.

Bebetka