Szczyrk, śląskie

Z głową w chmurach!

Aktywny górski wypoczynek, dla amatorów pieszych wycieczek, to kolejna propozycja dla weekendowiczów. Tym razem zapraszam do Szczyrku. Miejscowość ta, oprócz pięknych gór ma w sobie niesamowity górski klimat. Moim zdaniem, to właśnie tutaj zaczyna się prawdziwe pasmo górskie.

Pieszą wycieczkę na Skrzyczne (sczyt górski o wysokości 1257 m n.p.m), proponuję rozpocząć od ulicy Uzdrowiskowej, a następnie poruszać się szlakiem niebieskim. Jednak należy pamiętać o tym, iż trasa ta nie prowadzi po drodze asfaltowej, ani też po drodze gruntowej. Należy się nastawić na strome, wąskie ścieżki, na których korzenie drzew wyrzeźbiły stylowe schody, a spływająca z góry woda wydrążyła mnóstwo małych potoczków.
Po pierwszej godzinie wspinaczki, można zaplanować sobie dłuższy odpoczynek. Dobrym do tego miejscem, jest środkowa stacja kolejki linowej, przy której rozciąga się piękna zielona łąka (oczywiście w sezonie wiosna-lato), z której to można podziwiać panoramę przeciwległych szczytów.
Po odpoczynku, proponuje podążać dalej niebieskim szlakiem, dzięki któremu zobaczymy niesamowite widoki panoramiczne, a przy dobrej widoczności można spokojnie dostrzec jezioro Żywieckie.
Na szczycie góry znajduje się schronisko, w którym można się posilić i przygotować do podróży powrotnej. Do wyboru mamy kilka innych tras, a dla zmęczonych polecam powrót koleją linową.
Skrzyczne - szczyt górski we wschodniej części Beskidu Śląskiego, w paśmie Baraniej Góry, o wysokości 1257 m n.p.m. Szczyt widać z Bielska-Białej z ulicy Krakowskiej. Skrzyczne należy do Korony Gór Polskich, jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego.
Na szczycie znajduje się schronisko PTTK, charakterystyczna wieża – Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Wisła/Skrzyczne firmy EmiTel z grupy TP SA, basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Można tam wjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku. Na zboczach góry znajdują się trasy narciarskie o różnym stopniu trudności (m. in. trasa FIS) i łącznej długości 14 km. Przez Skrzyczne przechodzi też wiele szlaków turystycznych (np. na Baranią Górę) – pieszych i rowerowych. Ponadto szczyt Skrzycznego ze strony wschodniej (od Jeziora Żywieckiego) jest znakomitym startowiskiem dla miłośników paralotni.

Szczyrk to miasto i gmina o charakterze turystyczno-wypoczynkowym w województwie śląskim, w powiecie bielskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego.
Położone geograficznie w Beskidzie Śląskim. Jednak nie znajduje się w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego. Bliższa mu jest Żywiecczyzna (część Małopolski) i Beskid Żywiecki, a co za tym idzie Górale Żywieccy. Szczyrk leży na południe od Bielska-Białej, północny wschód od Wisły i północny zachód od Żywca, w dolinie Żylicy.
Miasto należy do Euroregionu Beskidy.
Według danych z 30 czerwca 2004, miasto miało 5810 mieszkańców.

Rioter