Maurzyce, łódzkie

Krok w przeszłość

W małej miejscowości o nazwie Maurzyce (tuż obok Łowicza), możemy zobaczyć piękny skansen, w którym zgromadzono około 40 obiektów z XIX i początków XX wieku. Spacerując po skansenie i zaglądając w każdy zakamarek, mamy wrażenie, ze przenieśliśmy się w czasie, i za chwile natkniemy się na jakiegoś mieszkańca przepięknych zabytkowych gospodarstw.

Propozycja tego wypadu skierowana jest do osób, chcących cofnąć się w czasie. Zdecydowanie w samych Maurzycach uciekniemy od gwaru i pośpiechu dnia codziennego. Zaznamy tutaj wrażenie ogromnego spokoju i uciekniemy od cywilizacji.
Maurzyce, to również świetne miejsce, aby pokazać potomkom jak wyglądała XIX-to wieczna wieś, oraz jak wyglądał świat bez Internetu czy telewizji. Można sobie łatwo wyobrazić jak spędzano wolny czas, do czego służyła remiza i jak się odpoczywało na sianie w drewnianej stodole.
Skansen jest ułożony tak, aby pokazać dwa plany zagospodarowania przestrzennego: starej i nowej wsi. Stara wieś, była ułożona w kształcie zbliżonym do koła, występowała do połowy XIX wieku. Natomiast nowa, to ta od II polowy XIX wieku, która ułożona była wzdłuż ulicy – popularnie zwana ulicówką.

Co zobaczymy w skansenie?
Poza sporą ilością różnych chałup: mieszkalnych, zaadoptowanych na szkołę czy na karczmę, zobaczymy również piec chlebowy, wiatrak, kapliczkę, stodoły, obory oraz zamkniętą zagrodę. Dodatkowo zobaczymy tutaj ekspozycje sprzętu strażackiego oraz strażnicę z 1913 roku.
Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie skansenu.

Tekst: Rioter, zdjęcia: kosodrzewina

Rioter