Sieradz, łódzkie

Już cykliczne Dni Sieradza

Przez jeden tydzień w roku, całe miasto zamienia się w szereg cyklicznych imprez. Na każdym kroku można spotkać bawiącą się młodzież i nie tylko, bo Dni Sieradza to również szereg spotkań kulturalnych. Wiele osób ten czas spędza bardzo aktywnie np. uczestnicząc w imprezach sportowych. Jednak chyba wszyscy zawsze czekają do samego końca na darmowy i najgłośniejszy koncert kończący to święto. W roku 2008 będzie to koncert zespołu Wilki.

Dni Sieradza rozpoczynają się co roku pod koniec maja. Dni te zostały wybrany ze względu na upamiętnienie, uznania przez Stolicę Apostolską, Świętej Urszuli Ledóchowskiej Patronką Miasta Sieradza. Podczas Dni Sieradza, jedną z imprez są Juwenalia, których organizatorem jest Wyższa Szkoła Humanistyczno Ekonomiczna. Impreza ta odbywa się na świeżym powietrzu w amfiteatrze, w parku Staromiejskim.
Kolejnym elementem tej radosnej układanki jest Jarmark Urszulański. Podczas niego odbywają są pokazy Klubu Karate Kyokushin, występy teatrów ulicznych, a w roku 2008 gośćmi będą Blanka Winiarska i Żora Korolywov prezentujący układy z Tańca z Gwiazdami.
Podczas wszystkich Dni Sieradza, każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak na sam koniec, do parku Stromiejskiego schodzą i zjeżdżają się prawie wszyscy mieszkańcy miasta(zarówno obecni, byli jak i przyszli), aby aktywnie bawić się na głównym koncercie, bardzo znanych gwiazd. W roku 2007 jedną z gwiazd był zespół KOMBII, a w roku 2008, dnia 7 czerwca będzie występował zespół Wilki. Serdecznie zaprasza w imieniu byłego mieszkańca tego miasta.
Zdjęcia z 2007 roku.
Sieradz – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. Miasto jest położone w strefie nad rzeką Wartą, która tworzy na jego terenie i okolicach Kotlinę Sieradzką. Przez Sieradz biegną drogi krajowe: 12 , 14 i 83 oraz linia kolejowa z Warszawy w kierunku Wrocławia. W latach 1975-1998 Sieradz był stolicą województwa sieradzkiego. Według danych z 30 czerwca 2004, miasto miało 44 326 mieszkańców.

Prawa miejskie od 1247 r. (jedno z najstarszych miast w kraju), następnie stolica księstwa do końca XV wieku. Upadek miasta powstrzymany dopiero pod koniec XIX wieku – rozwój włókiennictwa; w latach 1975-1988 szybki rozwój miasta – duże zakłady dziewiarskie, przemysł maszynowy, metalowy i spożywczy (gorzelnia). Duży park etnograficzny, muzeum.

16 października 2006 patronką miasta została ogłoszona święta Urszula Ledóchowska. Dla upamiętnienia dnia w którym Stolica Apostolska wyraziła na to zgodę, dzień 8 czerwca został ustanowiony Świętem Miasta Sieradza.

Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od imienia Sirorad, którego najwcześniejszą formą jest Wszerad. Od XII w. funkcjonowała nazwa Siradia. Przez następne stulecia używana już była obecna nazwa – Siradz oraz Sieradz.

Rioter