Piwniczna Zdrój, małopolskie

Kraina szlaków turystycznych

Na Królewskim Szlaku w Popradzkiej Dolinie, przepięknej krainie Beskidu Sądeckiego przy Słowackiej granicy na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego jest niewielkie uzdrowisko – Piwniczna Zdrój.

Miasto otaczają Pasma - Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Posiada łagodny klimat, czyste powietrze i wiele źródeł wody mineralnej.
Położenie Piwnicznej umożliwia zorganizowanie wiele wycieczek na naszym terenie (Stary i Nowy Sącz, Krynica, Szczawnica), a przejście graniczne jest zachętą do zwiedzania Słowacji- jaskinie, zamki, gorące źródła, Wysokie Tatry. Piwniczna to kraina szlaków, nart i wody mineralnej.

Już w dawnych wiekach przebiegał tędy szlak handlowy. Tędy przebiegał też szlak królewski, którym powracał z odsieczy Wiedeńskiej Jan III Sobieski. To przez Piwniczną w czasie okupacji wiodły przerzutowe szlaki kurierskie.

Obecnie na terenie miasta i gminy jest 280 km. szlaków turystycznych, pieszych, konnych, rowerowych.

Odwiedzając Piwniczną, jeżeli zechcesz możesz wybrać się na jeden z najpiękniejszych szlaków biegnących granicą Popradzkiego Parku Krajobrazowego i Pienińskiego Parku Narodowego przez Kosarzyska, Suchą Dolinę, Obidzę, Rogacze, Niemcową, Poczekaj i Kordowiec do Rytra. Spotkasz na nim tablice pamięci poświęcona bohaterom czasów okupacji, ślady minionych lat i ciekawych ludzi, tutejszych i przyjezdnych artystów: malarzy, rzeźbiarzy, poetów, aktorów.

Na Pocekaju warto odwiedzić niesamowitą babcię Nowakową mającą ponad 85 lat Królową Beskidu Sądeckiego mieszkającą w kurnej chacie, bez prądu i wody – tu jakby zatrzymał się czas.

Kordowiec – to Szkoła Nad Obłokami – opisana przez Marię Kownacką zachwyconą tym miejscem, tu jeszcze w latach siedemdziesiątych dzieci uczęszczały na lekcje do podobnej chatki jak babci Nowakowej, teraz prowadzi tam schronisko Jędruś z Kordowca.

Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków, który się nigdy nie znudzi, ale pozostałe szlaki są nie mniej ciekawe i piękne.

Na polanach spotkasz jeszcze pojedyncze, często opuszczone budynki, lub tylko fundamenty po nich ale przyroda i czas już zaciera po nich ślady, przy wielu szlakach piękne stare kapliczki

Dla osób starszych i mniej wytrawnych turystów jest 10 km. alejek spacerowych w Leśnym Parku Zdrojowym – jest to jedno z najbardziej pachnących miejsc gdy kwitną akacje i lipy, a ich zapachy mieszają się z delikatnym zapachem młodych pędów sosny.

Tu możesz posłuchać ciszy, śpiewu ptaków i szumu Popradu.

Piwniczańskie NAJ……

* Najsławniejsza czarna góralka – Danuta Szaflarska.
* Najpiękniejszy i najbardziej rozległy widok – z wieży na Radziejowej.
* Najwyżej mieszkająca osoba – babcia Nowakowa z Pocekaja.
* Najpiękniejszy widok – na Tatry i Pieniny za Obidzą.
* Najbardziej jafrowe/jagodowe – borówkowe/ - hale na Niemcowej.
* Najbardziej wytrwałe pole przebiśniegów – na Rogaśowym szlaku nad Rytrem.
* Najbarwniejsze polany – pod Piwowarówką i Eliaszówką.
* Najpiękniejsza jesień – na Parchowate i koło Rytra.
* Najpiękniejsze zachody słońca – za pasmo Radziejowej.
* Najlepsze jedzenie – w schronisku na Cyrli.
* Najbardziej znany piwniczański przysmak – placki pasterskie.
* Najbardziej pachnące miejsce – wenecki most na Popradzie i alejki spacerowe w leśnym parku.
* Najbardziej strome podejście – na niebieskim szlaku na Łabowską – 77 zakrętów.
* Najpiękniej położona stacja narciarska – Piwniczna Sucha Dolina.

Te i wiele innych naj…..znajdziesz tylko na pięknej ziemi piwniczańskiej i w okolicach.
Wykorzystajcie uroki wszystkich pór roku Magicznej Piwnicznej.

http://www.piwnicznakwatery.prv.pl

38ka793