Francja, Paryż

La romantique...

Paryż to nie tylko stolica Francji, a jej serce. To jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast Europy. Dla osób zapracowanych i nie posiadających zbyt dużo wolnego czasu, polecam to miasto na wypad weekendowy – rzecz jasna – samolotem.

Wiele biur turystycznych oferuje wyloty na weekend do Paryża. Jednak bardziej odważni mogą udać się tam samodzielnie. Wystarczy zarezerwować sobie „tani” przelot oraz odpowiedni do zasobów portfela – nocleg. W dobie Internetu i międzynarodowego angielskiego, nie jest to trudne. Jednak należy pamiętać, że czasami ciężko jest porozumieć się z rodowitymi Francuzami, a niektórzy z nich nawet uciekają na widok obcokrajowca.
Bez względu jaki rodzaj wycieczki został wybrany, najlepszym dniem na rozpoczęcie podróży weekendowej będzie piątek. Z prostej przyczyny: wylot w piątek, szybki wypoczynek do soboty, a potem aktywne dwa dni. Proponuje zarezerwować sobie wylot powrotny na poniedziałek wcześnie rano. Lepiej być zaspanym w pracy (lub się trochę spóźnić) niż uciekać drugiego dnia. Nie wspomnę o planowanym dniu wolnym, lub ewentualnym dniu na żądanie.

Co można zwiedzić w 2 dni?
Otóż plan jest bardzo prosty. Dzień pierwszy: Wieża Eiffla, Pola Elizejskie, Luwr, Wyspa Cite, Katedra Notre-Dame, Muzeum Orsay, Kościół Madeleine, Plac Vandome, oraz koniecznie typowa francuska restauracja, z odrobiną francuskiego wina. Drugi dzień mniej aktywny – tak na wszelki wypadek, gdyby wino za bardzo uderzyło do głowy: Wersal, zwiedzanie słynnego kompleksu parkowo-pałacowego oraz spacer po nowoczesnej Dzielnicy La Defense. Wieczorem polecam spacer po dzielnicy Montmartre: Plac Pigalle - Moulin Rouge, ewentualnie Plac du Tertre.
Oczywiście nie przedstawiłem planu w kolejności zwiedzania, zależy to od biura turystycznego, albo od własnego widzimisie.

Jak się przemieszczać?
Paryż, ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną. Co ciekawe można kupić bilet turystyczny (np. 3 dniowy), a następnie przesiadać się z jednego na drugi środek transportu. Dodatkowo taki bilet daje nam sporo zniżek do popularnych miejsc turystycznych. Zmieniając kierunek zwiedzania można je rozpocząć od nowoczesnej dzielnicy (La Defense), a następnie można się przespacerować do Champ Elsses. Idąc wzdłuż tej słynnej ulicy dojdziemy to Łuku triumfalnego, z którego możemy obserwować wieże Eiffla. Następnie, możemy przejechać metrem i (aby było szybciej) kolejką miejską do stóp wieży Eiffla. Wprawieni w boju jazdy metrem i kolejką miejską, dalej damy sobie radę.
Zdjęcia: mama, tekst: rioter.

Znane zabytki

wieża Eiffla (La tour d'Eiffel)
Katedra Notre-Dame
Łuk Triumfalny w Paryżu (L'Arc de Triomphe) - pomnik upamiętniające francuskie zwycięstwa
Bazylika Sacré Coeur
budynki Sorbony
Les Invalides - muzeum i mauzoleum francuskich żołnierzy, także miejsce pochówku Napoleona
Panteon - kościół, gdzie pochowani są francuscy bohaterowie narodowi
Conciergerie - dawne więzienie
Sainte-Chapelle - XIII-wieczna gotycka kaplica pałacowa
Opera Garnier
wzgórze Montmartre
Hotel Lambert

Muzea paryskie

Znane ulice i dzielnice

Cmentarze

Parki

Rioter