Przasnysz, mazowieckie

Smak adrenaliny!

Skok tandemowy jest idealnym sposobem zapoznania się z przyjemnością swobodnego spadania. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że skoczek nie musi się niczym martwić i przejmować tylko chłonąć doznania związane z opuszczeniem sprawnego samolotu na dużej wysokości.

Co to jest tandem?

Określenie "tandem" w spadochroniarstwie oznacza spadochron dwuosobowy lub skok na takim spadochronie. Najczęstszym pierwszym skojarzeniem ludzi nie związanych lub niezainteresowanychspadochroniarstwem jest rower dwuosobowy ale uwaga! skok z samolotu na takim rowerze wykonany z 3000-4000 metrów może być nie tylko mało przyjemny a na pewno nie będzie bezpieczny.
Co innego skok ze spadochronem tandemowym, do którego w pakiecie przewidziany jest wykwalifikowany instruktor. Skok tandemowy jest jedynym, tak łatwo dostępnym, sposobem zapoznania się z przyjemnością swobodnego spadania. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że skoczek nie musi się niczym martwić i przejmować tylko chłonąć doznania związane z opuszczeniem sprawnego samolotu na dużej wysokości.

Dlaczego nie trzeba się niczym przejmować podczas swojego skoku tandemowego?

Zacznijmy od samego sprzętu. Trudno pewnie sobie to wyobrazić ale sprzęt spadochronowy jest niezwykle bezpiecznym ekwipunkiem. Spadochroniarstwo choć kojarzone jest z extreme, samo w sobie jest niewiarygodnie bezpieczną dyscypliną. Nasze spadochrony, to komplety dwóch czasz umieszczone w jednym pokrowcu. Jedna z czasz nazywana jest główną, druga zapasową. W pokrowcu umieszczony jest również automat elektoniczny aktywujący spadochron zapasowy gdyby terrorysta snajper ustrzelił jak kaczkę waszego tandempilota.

Tandempilot

to doświadczony instruktor spadochronowy przeszkolony na specjalnym kursie do wykonywania tego rodzaju skoków. Aby zakwalifikować się na tego rodzaju kurs, trzeba wykonać minimum 1000 skoków. Podczas kursu wpajane jest instruktorom, że każdy skoczek to potencjalny sabotażysta i dywersant :) i że trzeba się przygotować na walkę. W związku z tym pamiętajcie: skok tandemowy to dla Was czysta zabawa, niech tandempilot się martwi, Wy napawajcie się przestrzenią.

Jak przebiega skok tandemowy?

- zaczyna się od powitania na lotnisku, drobne formalności, wypełnienie prostego kwestionariusza i można na chwilę usiąść przy stole pod parasolami,
- przed wylotem przychodzi pora na proste przeszkolenie, w którym można dowiedzieć się, jakiej współpracy oczekuje tandempilot, czego spodziewać się podczas wyjścia z samolotu, podczas swobodnego spadania i przy lądowaniu,
- krótki trening w samolocie, podczas którego można przećwiczyć prawidłowe ustawienie w drzwiach przed skokiem,
- lot widokowy samolotem, piękne krajobrazy, skoczkowie na pokładzie, nierealny świat ;)
- gdy otwierają się drzwi, serce zaczyna bić szybciej i każdy zdrowy człowiek odczuwa bardzo silne emocje, które narastają aż do momentu przekroczenia progu samolotu,
- wyskok z samolotu,
- swobodne spadanie, które trwa około 40 sekund,
- otwarcie spadochronu, oczywiście przez tandempilota, nie trzeba się o to martwić,
- faza szybowania spadochronem, podczas której instruktor przekazuje sterówki czaszy i można samemu sprawdzić jak skręcać spadochronem,
- krótkie przygotowanie do lądowania,
- miękkie lądowanie,
- ochłonięcie z pierwszych emocji,
- wręczenie certyfikatu,
- nieścieralny uśmiech na twarzy do końca dnia albo i dłużej
Niewątpliwie najciekawszym momentem jest samo przekroczenie progu samolotu i skok w otwartą przestrzeń. Mamy do czynienia z sytuacją, która jest czymś więcej niż tylko ekscytującą zabawą. W momencie przekradczania progu samolotu możemy poznać niezwykle silne emocje, to 100% adrenaliny pod pełną kontrolą. Na razie nie znalazł się nikt, kto umiałby prostymi słowami opisać wrażenia podczas skoku, może jednak komuś to się uda :-)). Może to będziesz Ty i dodasz po skoku swój opis do działu 'Mój pierwszy raz' Często pada pytanie o to jak wygląd lądowanie, otóż lądujemy na tyłkach a w zasadzie na tyłku tandempilota a ponieważ tandempilot bardzo lubi swój tyłek, lądowanie jest łagodne. Ta technika wyklucza także możliwość uszkodzenia nóg, bo bieganie na czterech nogach może skończyć się ich poplątaniem i w efekcie uszkodzeniem którejś z nich. Lądując na siedzeniach, jedynie możemy wykonać z godnością ślizg po trawie, co nie grozi niczym ani skaczącym ani trawie.
Reasumując, skok tandemowy jest niezwykłym przeżyciem i nie trzeba nikomu tłumaczyć, że swój pierwszy tandem można zrobić tylko raz, i tylko raz będą tak silne emocje, potem stopniowo będą przeobrażać się, by u doświadczonego skoczka przybrać formę mobilizacji przed skokiem.
Czy nie warto więc tego historycznego (subiektywnie) wydarzenia utrwalić dla siebie i swoich bliskich?

Filmowanie skoku tandemowego

Najciekawsze rzeczy rozgrywają się w powietrzu, aby je utrwalić ktoś musi wyskoczyć z samolotu razem z tandemem. Oczywiście istnieje też opcja filmowania kamerą umieszczoną na ręce tandempilota, jednak obraz z takiej kamery jest niepełny i nie oddaje tego, co dzieje się w przestrzeni.
Kamerzysta, u nas równie często kamerzystka podlatuje blisko do tandemu co również dostarcza dodatkowych emocji. To dość niecodzienny widok zobaczyć wiszącą w powietrzu kobietę, która uśmiecha się, łapie nas za ręce, a na kasku ma zamocowny aparat i kamerę.

Skok tandemowy kosztuje 600 złotych.

Co zawarte jest w tej cenie?

- odpowiedni kombinezon,
- gogle ochronne,
- krótki instruktaż zachowania podczas skoku,
- 20-30 minut lotu widokowego nad Północnym Mazowszem,
- wyskok z samolotu i wszystkie związane z tym emocje,
- około 45-60 sekund swobodnego spadania (200km/h),
- otwarcie spadochronu przez instruktora,
- zapoznanie ze sposobem sterowania spadochronem,
- opieka instruktora,
- delikatne lądowanie,
- gratulacje,
- certyfikat,
- uśmiech przynajmniej do końca dnia (zwykle przez min. tydzień)

Filmowanie skoku to 250 złotych.
W cenie zawarte jest:

- filmowanie przygotowania naziemnego,
- filmowanie treningu wyjścia z samolotu, przeprowadzony na ziemi,
- uwieczniona wybrana część lotu samolotem,
- utrwalony wyskok z samolotu,
- nagrane swobodne spadanie,
- nagrane otwarcie,
- upamiętnione lądowanie i pierwsze reakcje,
- zdjęcia aparatem cyfrowym (warunki są trudne więc nie można ściśle określić ile ich będzie)
- nagrany na DVD film pamiątkowy w eleganckiej okładce

Lokalizacja

Strefa Zrzutu Atmosfera mieści się w Przasnyszu, miejscowości oddalonej o mniej niż 100 km od Warszawy.
Przasnysz położony jest na północnym Mazowszu nazywanym zieloną bramą do Mazur. Piękne tereny sprzyjają wypocznkowi i rekreacji, co w połączeniu z filozofią Atmosfery, czyli sposobem na rodzinne spędzanie czasu na lotnisku pozwala na relaks i oddech pełną piersią.

Lotnisko Aeroklubu Północnego Mazowsza położone jest przy drodze nr 544 łączącej Mławę z Ostrołęką. Jest kilka możliwych tras, które Warszawiak może wybrać, aby trafić do nas, do Przasnysza. Krótsza - przez Serock i dłuższa ale szybsza przez Płońsk i Ciechanów. Oczywiście w wielu przypadkach zadecyduje korek w Warszawie, którą trasą lepiej będzie do nas dojechać.

ewa@tandemy.pl (www.skokiwarszawa.pl)