Szwecja, Karlskrona

10 w skali Beauforta

Wiatr we włosach, piasek we włosach, sól we włosach... a to wszystko tylko odrobinka wspomnień z niesamowitej podróży przez Morze Bałtyckie z Polski do Szwecji. Podczas podróży zobaczymy piękne widoki otwartej przestrzeni, spędzimy mile czas bawiąc się na promie, grając w kasynie, posmakujemy tańszego niż na lądzie alkoholu i jakby smaczniejszego.

Weekend na morzu – to moja kolejna propozycja dla spragnionych podróżników. Tym razem proponuję wycieczkę do Gdyni, a następnie rejs pełen zabawy na promie do Karlskrony. Wiele przewoźników morskich oferuje wycieczki na drugą stronę morza wraz z noclegiem na promie, oraz w Szwecji.
Ta propozycja 2 lub 3 dniowa zaczyna się na promie wypływającym z Gdyni. Po wypłynięciu w morze otwierane są sklepy wolnocłowe z alkoholami, cukierkami i innymi dobrociami. Po udanych zakupach, kolejne godziny można spędzić na dyskotece, w barze lub grając w mini-kasynie. Dla osób aktywnych, podróż to doskonały czas na odpoczynek przed energicznym zwiedzaniem Szwecji. Propozycja ta skierowana jest za równo dla imprezowiczów, jak i dla cyklistów, czy spacerowiczów. Szwecja sama w sobie oferuje wiele szlaków turystycznych dla każdego. Piękne widoki i ciekawe miejsca przeznaczone dla turystów dostarczą niezapomniane wspomnienia z kraju innego niż nasz.
Między innymi, w drodze powrotnej można oddać się lenistwu w cichej kajucie, lub opalać ciało na jednym z pokładów. A dla ciągle spragnionych morza, rejs dostarcza niesamowitych widoków na otwartej przestrzeni - wystarczy wyjść na zewnętrzny pokład i cieszyć swoje oczy tak ogromnym żywiołem.
Karlskrona to miasto w południowej Szwecji, ośrodek administracyjny hrabstwa Blekinge. Port wojenny nad Morzem Bałtyckim. Około 59 tys. mieszkańców. Stolica gminy Karlskrona.
Port morski w Karlskronie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Wzniesione w siedemnastym i początkach osiemnastego wieku budynki stoją do dziś, w tym kościół Fredrikskyrkan wybudowany w latach 1720 - 1744. Inny, zaprojektowany przez tego samego architekta, Nicodemusa Tessina Młodszego, Trefaldighetskyrkan zwany także Kościołem Niemieckim powstał w latach 1697-1709. Jest to okrągły budynek z dachem kopułowym, co nie jest typową dla Szwecji konstrukcją.
Kolejnym, znanym kościołem Karlskrony, jest drewniany Kościół Admiralicji. Jest to największa drewniana świątynia w Szwecji, mogąca pomieścić 4000 osób. Wybudowany w 1685 jest całkowicie drewnianą konstrukcją, z zewnątrz pokryty farbą koloru Falu rödfärg (czerwony falu), czyli w tradycyjnym szwedzkim kolorze.
Stocznia w Karlskronie została założona równocześnie z miastem, stając się szybko (ok. roku 1711) największym zakładem przemysłowym w Szwecji.
Dziś instalacje Marynarki Wojennej wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
* Festiwal Lax
* Festiwal Rockowy
* Jarmark w Löv
* Sail
* Festiwal Krajów Morza Bałtyckiego
* Festiwal Jazzowy
* Festiwal Muzyki Kameralnej w Lycka

Rioter