Borki, łódzkie

Czy lepsze od Majorki?

Sława pozostała, świetność przeminęła, jednak mimo to, chciałbym Was zaprosić na kolejny wypad weekendowy - tym razem do Borek. Miejscowość ta położona jest przy Zalewie Sulejowskim, w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego. W samych Borkach nie ma co szukać cywilizacji - i dobrze. Za to znajdziemy bardzo ładne lasy. Niestety ogromny minus dla Borek to straszny bałagan i brak rozwiniętego zaplecza sportowego. Mam wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał na początku lat '90.

Co może nas spotkać dobrego w Borkach? Długo się zastanawiałem, co by można było zareklamować, ale nie chodzi o to, że jest w czym wybierać, a raczej o to, że nie ma co zareklamować. Jednak po dłuższym namyśle, polecam Borki jako świetne miejsce na naukę windsurfingu. Zalew ma prawie 20 km długości i jest dość często reklamowany na portalach widsurfingowych. Jednak jest mały problem - nad całym zalewem jest tylko jedna szkółka windsurfnigowa.
Kolejną propozycją na spędzenie weekendu nad zalewem są rowerki wodne, czy kajaki - jednak podczas weekendu należy się liczyć z ogromną kolejką do jedynej wypożyczalni w okolicy. Polecam własny ponton.
Zamiast pięknych piaszczystych plaż, spotkamy plażę pełną kiepów i puszek po piwie. Jeżeli jednak chcemy mieć piękny piasek do leżakowania, to polecam pobliski Bronisławów.
Gdy zapragniemy smażonej ryby, to proponuję rozpalić grilla, a rybę kupić w drodze do Borek - najlepiej mrożoną. Jednak ku mojemu pozytywnemu zdziwieniu, w Bronisławowie nad zalewem, odnalazłem całkiem miłe knajpki, w których zdecydowanie można było coś wybrać z menu.
Dobrym pomysłem podczas weekendu w Borkach, jest wycieczka rowerowa. I tutaj już nic nie mam do dodania, o ile masz własny rower...
Zalew Sulejowski (zbiornik sulejowski, jezioro sulejowskie) - sztucznie utworzony zbiornik wodny położony w województwie łódzkim, w powiatach piotrkowskim i tomaszowskim, na terenie gmin: Mniszków, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki i Wolbórz.
Powstał w latach 1969 - 1974 na skutek przegrodzenia Pilicy w okolicy miejscowości Smardzewice, w ówczesnym województwie kieleckim. Powstała tam betonowo-ziemna tama o długości 1200 m i wysokości 16 m, która przyczyniła się do powstania zbiornika o powierzchni 2700 ha, długość 17,1 km, maksymalna szerokość 2,1 km, średnia głębokość 3,3 m. Linia brzegowa zbiornika wynosi 58 km, z czego 11 km znajduje się na terenie gminy Wolbórz.
Powstanie zbiornika miało na celu zapewnienie wody pitnej dla Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi (pojemność przy pełnym spiętrzeniu wynosi 95 mln m3). Obecnie Łódź nie korzysta już z wody ze Zbiornika Sulejowskiego, a posiada własne studnie głębinowe.

Oprócz funkcji retencyjnej i energetycznej zbiornik służy również jako miejsce rekreacji. Umożliwia uprawianie żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu.
Zbiornik znajduje się w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Rioter